Erişilebilirlik

Bush Pakistan'a Güveniyor


Başkan Bush, El Kaide liderlerinin yakalanması konusunda Pakistan hükümetiyle işbirliği yapılabileceğine inandığını söyledi.

Bush bugün Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında Pakistan Devlet Başkanı Generel Pervez Müşerref'in ülkesiyle Afganistan arasındaki sınır bölgesinde üslenen El Kaide teröristlerini ele geçirme konusunda istekli ve bunu yapacak gücü olduğuna inandığını belirtti.

Başkan Bush, geçen hafta imzaladığı bir yasayla, Pakistan’a yapılan yardımı, teröristlerle mücadelede ilerleme sağlaması koşuluna bağlamıştı.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref yasaya tepki göstermiş; ayrıca, bazı yetkililerin Amerika’nın Pakistan’daki militanlara karşı tek başına askeri operasyona girişebileceği yolundaki sözlerini eleştirmişti.

Bush basın toplantısında, Pakistan’daki siyasi bunalıma da dikkat çekti ve “Müşerref iktidarda kalmak istiyorsa bunu serbest seçimle yapmalıdır” dedi.

General Müşerref, Pakistan Yüksek Mahkemesi Başyargıcı'nı görevden uzaklaştırma girişiminde başarısız kalmış ve İslamabad'daki Kızıl Cami'yi ele geçiren radikal İslamcı gruba karşı düzenlenen operasyonda en az 100 kişinin ölmesi, Pakistan'da Müşerref'e olan muhalefeti güçlendirmişti.

Pakistan liderinin Pakistan ve Afgan aşiret liderlerinin ortak toplantısına katılmaktan son anda vazgeçmesi ülkesinde olağanüstü durum ilan etmeye hazırlandığı yolunda söylentilere yolaçmıştı.

Pakistan Enformasyon Bakanı Muhammed Ali Durrani, Müşerref'in olağanüstü durum ilan etmeyi düşünmediğini söyledi.

Başkan Bush, basın toplantısında ayrıca Amerikan ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu savundu ve Küba’daki Guantanamo cezaevinin, ancak diğer ülkeler buradaki tutukluları almayı kabul ettikleri taktirde kapatılabileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG