Erişilebilirlik

9 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Rusya’nın Gürcistan’daki bir köyü bombaladığı iddiasının bölgede gerginliği artırdığını vurguluyor. Gazete, Kremlin’in Gürcistan’ı bir çatışmaya sürükleyerek bu küçük Kafkasya ülkesinin NATO üyeliğini önlemeye çalıştığını iddia ediyor:

“Gürcü tarafı şu ana kadar akıllıca davranarak tepkisini sadece diplomatik kanallardan dile getirdi. Amerika ve Avrupa, konunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gündemine taşınmasında Gürcistan’a yardımcı olmalıdır. Ve eğer gerçekler açığa çıktıktan sonra hatanın Ruslarda olduğu kesinleşirse, Gürcistan’ın NATO üyeliği bu süreçten bir zarar görmemelidir. Zaten, NATO’nun kuruluş amacı da bu tür saldırganlıkları önlemektir.”

USA Today, Amerika’da Çin’e karşı tepkilerin arttığı bir dönemde, Pekin’in de gelecek yıl düzenlenecek Olimpiyatları kullanarak uluslararası alandaki imajını düzeltmeye çalıştığını belirtiyor. Gazete, Demokratların Çin’i eleştirirken bu ülkeye karşı izlenecek alternatif politikalar üretemediğini kaydediyor:

“Demokratlar açısından, imalat sektöründeki istihdamın daralmasından endişe eden 15 bin sendika üyesine konuşurken Çin’i eleştirmek elbette doğal bir tavır. Ancak Demokratlar, Amerika’nın çıkarlarına zarar vermeden ve Çin’i bir düşman haline getirmeden bu ülkenin izlediği politikaları nasıl değiştirecekleri sorusuna da cevap vermelidirler. Olimpiyat oyunları, Amerika’nın yapıcı diyalog politikasının Çin’i daha fazla açıklığa ve sorumluluğa yöneltip-yöneltmeyeceği konusunda önemli bir sınav niteliği taşıyor.”

Los Angeles Times da Olimpiyat Oyunları’nın Çin’e karşı baskı uygulamak için uygun bir araç olduğu düşüncesinde. Gazete, Pekin’in insan haklarına olmasa da imajına büyük önem verdiğini kaydediyor:

“Çin’in ihracatı hızla artıyor ve dış ticaret dengesi 115 milyar dolar fazla veriyor. Böyle bir durumda Çinli liderler, uluslararası piyasalardaki müşterilerin bu ülkedeki insan hakları ihlalleriyle ilgilenmediğini düşünebilir. Ancak yine de tüketiciler, uluslararası medya ve kültür elçileri, Olimpiyat Oyunlar başlamadan yapacakları açıklamalarla Çin’in politikalarında bir değişikliğe gitmesini sağlayabilirler.”

New York Times, Senato’nun Haziran ayında kabul ettiği göçmenlik reformunun kaçak göçmen sayısını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını savunuyor. Kabul edilen yasanın sorunu sadece bir adli vaka olarak gördüğünü kaydeden gazete, bu yaklaşımın ters tepeceğinin altını çiziyor:

“Kaçak göçmenlere af önerisini reddeden Senatörler, bunun yerine işlevli bir alternatif de önermediler. Sınırlarda, işyerlerinde, evlerde ve sokaklarda baskı uygulayarak kaçak göçmenleri geri döndürebileceklerini sandılar. Kaçak göçmenlerin geldiği ülkelerde daha iyi bir yaşam bulma şansları olsaydı, bu düşünce belki doğru olabilirdi. Yıllardır kaçak göçmenlerin emek gücünden yararlanan Amerika açısından, bu yaklaşımın yol açacağı zararı gidermek, uzun bir süre gerektirecektir.”

XS
SM
MD
LG