Erişilebilirlik

8 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New Tork Times Amerikan Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidilmeyeceği yönündeki açıklamasına rağmen, piyasaların Ocak ayında faiz indirimi beklediğini yazıyor. Ancak gazete, Dolar’ın zaten ciddi bir değer kaybettiği bir dönemde, faiz indirimine gidilmesinin enflasyon baskısını iyice artıracağı uyarısında bulunuyor:

"Amerikan ekonomisindeki dengesizlikleri gidermenin ve dış borçları azaltmanın tek yolu, tasarrufu artırmaktır. Bu da, vergi indirimi politikasından vazgeçmeyi ve sağlık alanında kapsamlı bir reforma gitmeyi gerektiriyor. Ekonomide böylesine kırılgan bir dönem yaşandığında siyasi liderlik de büyük bir önem taşır. Ancak Bush yönetimi böyle bir liderlik yapmıyor. Bush yönetimi veya bir sonraki yönetim, ekonomideki dengesizliklerin kökenine inmedikçe, Dolar güç kaybetmeye devam edecektir. Ve Merkez Bankası'nın manevra alanı da kısıtlı olacaktır."

Washington Post Libya’nın, çocuklara bilinçli olarak AIDS virüsü verdikleri iddiasıyla idama mahkum ettiği beş Bulgar hemşireyi serbest bırakmasının ardından, Avrupa ülkelerinden çeşitli tavizler kopardığını belirtiyor. Gazete, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu İslam Kaddafi’nin, hemşirelerin serbest bırakılması karşılığında Fransa ile nükleer enerji anlaşması imzalandığını ve Bulgaristan’ın Libya’dan alacağı milyonlarca Dolarlık borcu sildiği yönündeki açıklamalarını hatırlatıyor:

"Bulgar hemşirelerin masum olduğu neredeyse kanıtlanmış durumdaydı. Bu yüzden de serbest bırakılmaları için hiçbir fidye ödenmesi gerekmiyordu. Dolayısıyla Kuzey Afrikalı diktatörün, Bulgar hemşireleri serbest bıraktığı için takdir edilmesine hiç gerek yoktu. Ayrıca, Libya’nın uluslararası toplumdan dışlanmasına kesin bir son veren bu anlaşmaya imza atan Avrupalı müzakerecilerin de övünmesi de anlamsız bir tavırdı."

Boston Globe, Afganistan’da Karzai yönetiminin güvenliği ve temel ihtiyaçları karşılayamadığı, yolsuzluğu önleyemediği için halk desteğini kaybettiği saptamasına yer veriyor. George Washington Üniversitesi’nden Karl Inderfurth’un kaleme aldığı makalede, Afganistan’da Taliban güçlerine karşı verilen mücadelede, zamana karşı yarışıldığı vurgulanıyor.

"Üst düzey bir İngiliz yetkili, önümüzdeki 18 ayın Afganistan açısından hayati bir önem taşıdığını belirtiyor ve “eğer bu süre içinde bir ilerleme sağlayamazsak, ciddi bir sorunla karşı karşıya kalırız” uyarsında bulunuyor. Sözü edilen 18 aylık süre, Başkan Bush’un Beyaz Saray’da geçireceği süreye tekabül ediyor. Tıpkı 11 Eylül saldırılarında olduğu gibi, Afganistan’ın geleceği ile Bush’un geleceği, bir kez daha birbirine sıkıca bağlanmış görünüyor."

Christian Science Monitor yakın bir zaman içinde akıllı robotların, hayatın bir parçası haline geleceğini belirtiyor ve modern toplumların buna hazırlanması gerektiği görüşüne yer veriyor. Akıllı robotların artık bilim kurgu konusu olmaktan çıktığını kaydeden gazete, bunun yeni fırsatlar ve yeni sorunlar yaratacağını da ekliyor:

"Robot uzmanları, zekanın yapay veya doğal olmasının önemli olmadığını söylüyorlar. Ancak bu, ortaya çıkan etik sorulara cevap vermiyor. Örneğin, savaşlarda insanlar değil de robotlar yok olacaksa, savaş başlatmak daha mı kolay olacak? İnsanları taklit edebilen robotlar bir eşya olarak mı görülecek yoksa kendi kişiliği olan canlılar olarak mı değerlendirilecek? Tıpkı insan hakları gibi robot hakları da olacak mı? Artık bu meseleler üzerinde kafa yormanın zamanı gelmiş görünüyor."

XS
SM
MD
LG