Erişilebilirlik

7 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Başta on binlerce Kalaşnikof olmak üzere, Amerika’nın Irak güvenlik güçlerine verdiği silahların yüzde 30’unun kaybolduğunu hatırlatan New York Ti mes, bu durumdan Amerikan ordusunu sorumlu tutuyor:

“Amerika, Irak güvenlik kuvvetlerini eğitmek için 19 milyar dolar harcamasına rağmen, bunun karşılığını yeterince alamadı. Bazı Irak birlikleri Şii veya Sünni milislerle çatışmaya girmeyi reddetti. Bazıları da, çatışma anından güvenilmez birlikler olduklarını gösterdi. Mart ayında, Amerika’nın desteği olmadan savaşabilecek durumdaki Irak taburlarının sayısı 10 iken, bu sayı geçen ay altıya düşmüş durumdaydı. Bir de kaybolan AK 47’lerin, her gün Amerikan askerlerini öldüren direnişçilerin eline düştüğünü düşünmek, işin tuzu biberi oluyor.”

Washington Times, Rusya’nın Akdeniz’de daimi bir deniz gücü bulundurmayı planladığını yazıyor. David Sands imzalı yazıda, Rusya’nın Karadeniz’deki Novorosisk deniz üssünü de takviye etmeye başladığı belirtiliyor:

"Rus amirali Masorin’in Akdeniz konusundaki açıklamaları, Rusya’nın Suriye’nin Tartus limanında kalıcı bir deniz üssü oluşturmayı planladığı yönündeki spekülasyonları artırdı. Kremlin, Suriye’de bir üs oluşturulacağını inkar etse de, Rus mühendisler Tartus’un yanı sıra Lazkiye kıyılarında da çalışmalar yapıyor. Suriye’de kurulacak bir Rus üssü Amerika ile İsrail’in tepkisini çekecektir. Böyle bir üs, Bakü petrolünün taşındığı stratejik Ceyhan limanının da fazlasıyla yakınında olacaktır.”

USA Today terörle mücadele için Bush yönetimine verilen yetkilere dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Gazete, mahkeme izni olmadan Amerikan vatandaşlarının yabancılarla haberleşmesinin izlenmesine olanak tanıyan yasayı eleştiriyor:

“İslamcı militanlarla savaş gibi uzun vadeli bir politika için bile olsa, süresi sınırlı bir mücadele için yönetime kalıcı bir yetki verilmesi tehlikelidir. Yargı denetimi olmadan, yürütmenin kendi kendini denetleyeceğini varsaymak tehlikelidir. Kongre, geçen hafta başkan Bush’a sınırsız bir izleme yetkisi vererek, kendi kendisini etkisizleştirdi. Kongre, yeniden toplandığında yaptığı bu hatayı en kısa zamanda düzeltmelidir.”

Boston Globe gazetesi Amerika’nın terörle mücadele için Doğu Afrika'daki askeri varlığını takviye ettiğini kaydediyor ancak teröre karşı savaşın sadece askeri yöntemlerle kazanılamayacağı uyarısında bulunuyor. Gazete, Amerika’nın bölgede siyasi istikrarı sağlamak için Etiyopya ile Eritre arasındaki sınır anlaşmazlığına çözüm bulması gerektiğini belirtiyor:

“Bazı teröristlerin Somali’de üstlendiğinden kuşku yok. Ancak Amerika, Doğu Afrika'yı sadece teröre karşı bir cephe olarak görmemelidir. Eritre ile Etiyopya arasındaki savaş, barış açısından çok daha büyük bir tehlikedir. Bu savaşta ölenlerin sayısı teröre karşı savaşın bilançosunu kat kat aşarak yüz bini bulmuş durumda. İki ülke arasında sağlanacak bir uzlaşma, bölgede devlet dışı güçlerden kaynaklanan şiddet olaylarına karşı ortak bir cephe oluşturulmasını daha da kolaylaştıracaktır.”

XS
SM
MD
LG