Erişilebilirlik

'ABD Yeni Türk Hükümetiyle Çalışmaya Hazır'


'ABD Yeni Türk Hükümetiyle Çalışmaya Hazır'

<!-- IMAGE -->

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son genel seçimlerin demokrasi ve ulusal birlik açısından zafer olduğunu söyledi. Erdoğan, “Laik ve demokratik cumhuriyeti bir üst seviyeye çıkaracağız,” diye konuştu. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi, seçimde yüzde 47 oy toplayarak 550 sandalyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 340 sandalye elde etti.

Başbakan Erdoğan’ın önündeki ilk görev, cumhurbaşkanı seçimi olacak. Parlamento cumhurbaşkanını seçemezse, dağılıp yeniden genel seçimlere gitmek zorunda. Muhalefet, bir önceki Meclis’te iktidarın aday gösterdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına seçilmesini engellemişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, seçimin özgür ve adil ortamda geçmesinden dolayı Türk halkını kutladı:

"Seçim sonuçlarının neler göstereceğini önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Başbakan Erdoğan ve hükümetiyle çok iyi işleyen bir ilişkiye sahibiz. Türkiye’nin laik demokrasisine inancımız var. Türkiye’nin anayasa ve diğer yasalar çerçevesinde ilerlemeye devam edeceğine inanıyoruz."

Başbakan Erdoğan seçimlerden sonra muhalefete de seslendi ve seçmenlerin kime oy verirse versinler, kararlarına saygı duyduğunu bildirdi. Başbakan, bu farklılıkları çoğulcu demokrasinin gereği olarak niteledi. Ankara’daki Amerikan büyükelçiliği de, yazılı bir açıklamayla, Türk seçmenlerinin demokrasiye ve hukuk devletine güvenini bir kez daha gösterdiğini belirtti. Amerika, yeni hükümet ve parlamentonun üyeleriyle, iki ülkeyi yakından ilgilendiren konularda çalışmaya hazır olduğunu duyurdu.

XS
SM
MD
LG