Erişilebilirlik

İran Ciddi Bir Stratejik Sorun Oluşturuyor


İran Ciddi Bir Stratejik Sorun Oluşturuyor

<!-- IMAGE -->

Amerika, Orta Doğu’da İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan dahil bazı ülkelerle yeni askeri yardım anlaşmaları planladığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, anlaşmaların Amerika’nın bölgeye yaptığı uzun geçmişe dayalı taahhütlerin bir parçası olduğunu söyledi. Rice, ayrıca “Bu girişim ılımlı güçleri kuvvetlendirecek ve el-Kaide, Hizbullah, Suriye ve İran’ın olumsuz etkilerini karşılamaya yönelik daha geniş bir stratejiyi destekleyecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Rice, İran’ı Amerika için tek bir ülkenin yolaçtığı en önemli stratejik sorun olarak tanımlarken "İran, daha büyük özgürlük ve gerçek istikrar yolunda ilerlemesini istediğimiz Orta Doğu için de tehdit oluşturuyor," diye konuştu.

İran’ın politikalarının bu vizyonu doğrudan zayıflattığını belirten Rice, “İran’ın terörizmi desteklemesi Lübnan’daki demokratik güçler için tehdit oluşturuyor. İran Filistin topraklarındaki en radikal güçleri destekliyor. Şii militanlara verdiği destek ve silah yardımı özgür bir Irak kurulmasını ve askerlerimizin hayatını tehlikeye sokuyor” dedi.

İran hükümetinin bunlara ek olarak nükleer silah yapımında kullanılabilecek teknojiler edinmeye çalışmasının çok ciddi bir sorun yarattığını vurgulayan Rice, Amerika ve müttefiklerinin bu tehditlere çeşitli yollardan karşılık verdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Rice, “İran’ın Irak’taki faaliyetlerinin, Amerika’nın çıkarları ve halkı için zararlı olduğunu gördüğümüzde önlem alıyoruz. Elbette, bölgeye karşı taahhütlerimizi yeniden vurguluyoruz. Ama bunlar kimseye karşı değil, sadece bölgenin istikrarı içindir,” dedi.

Amerika ve diğer ülkelerin, İran’ın olumsuz politikalarıyla mücadele çalışmalarının bir yolu da Birleşmiş Milletler’den geçiyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya, Tahran’a sivil nükleer programıyla ulaştırma, sağlık ve tarım alanında yardım önerdi. Güvenlik Konseyi, İran uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurur ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşmasına uyarsa yaptırımları kaldıracak.

Dışişleri Bakanı Rice, Amerika’nın İran halkıyla anlaşmazlık içinde olmadığını da söyledi. Rice, “İranlılar şimdikinden daha iyi ve daha özgür bir toplumda yaşamaya layık. Elbette, isteklerine yanıt veren bir toplumda yaşamayı hakediyorlar,” dedi.

Rice, “Ancak İran’ın faaliyetleri istikrarı bozmaya devam ettiği sürece bu rejime politikalarını değiştirmesi için baskı yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG