Erişilebilirlik

Azerbaycan'la Enerji ve Güvenlik Konferansı


Azerbaycan'la Enerji ve Güvenlik Konferansı
<!-- IMAGE -->

Amerika ile Azerbaycan arasında enerji ve güvenlik konularını kapsayan görüşmeler Washington’da yapıldı. Görüşmelerde Azerbaycan’da gerçekleştirilmesi beklenen ekonomik ve sosyal reformlar da ele alındı.

<!-- IMAGE -->

Amerika Dışişleri Bakanlığının Siyasi-Askeri İşlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Stephen Mull ve Avrupa-Avrasya İşlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, Washington’da Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov ile görüştü. Mull, görüşmelerde Azerbaycan’a dünya çapında, özellikle Afganistan ve Irak’ta askeri operasyonlara yaptığı güçlü ve sürekli katkılar nedeniyle teşekkür etti. Stephen Mull, görüşmelerde Azerbaycan ordusunun modernizasyonu ve NATO’ya katılımı konusunun da ele alındığını söyledi:

"Azerbaycan’ın NATO ile bütünleşme planlarını ayrıntılı biçimde ele alırken bizim de kendilerine bu çabalarında güvenlik yardımı programı yoluyla nasıl destek verebileceğimiz konusu üzerinde durduk."

Bakan Yardımcısı Azimov da Azerbaycan ile Amerika’nın güvenlik konularında yakın işbirliğini sürdürdüklerini belirtti:

"Azerbaycan ve Amerika arasındaki ortaklık çok derindir. Bundan çok mutluyuz. Bu ortaklığın daha da gelişeceğini memnunlukla belirtmek isterim. Arıca ikili ilişkilerimizi, daha geniş bir çerçevede Avrupa -Atlantik kurumları bünyesinde değerlendiriyoruz."

Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza ise enerji güvenliğinin önemini vurguladı:

"Enerji güvenliği; farklı seçenekler, farklı transit yolları, özellikle doğal gaz olmak çeşitli enerji kaynakları sağlamak anlamına geliyor. Azerbaycan ise şimdi en büyük doğal gaz üreticilerinden biri olma yolunda.. Avrupa’ya enerji ihtiyacını farklı yerlerden sağlama konusunda gerekli doğal gazın sevke hazır büyük bölümü Azerbaycan’da. Bu nedenle Azerbaycan hayati önem taşıyan doğal gaz konusunda gerçekten güvenli bir kaynak oluşturuyor."

Bakan yardımcısı Bryza, Amerika ve Azerbaycan’ın ekonomik ve sosyal reformlar konusunda da ortak çıkarları olduğunu söyledi:

"Azerbaycan’ın, içinde farklı dinler barındıran ancak halkının çoğunluğu müslüman bir demokratik devlet olarak stratejik önemini ele aldık. Azerbaycan’da İslam’ın farklı mezheplerinin yanısıra Ortodokslar ve Katolikler de yaşıyor. Ülkede çeşitli dinlerde serbestçe ibadet yapılıyor."

Bakan Yardımcısı Bryza, Amerika ve Azerbaycan’ın ortak güvenlik, enerji işbirliği, siyasi ve ekonomik özgürlükleri genişletmeyi amaçlayan ortak reform çıkarları bulunduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG