Erişilebilirlik

Sarkozy Tutum mu Değiştiriyor?


Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, bir önceki Cumhurbaşkanı Chirac tarafından anayasaya eklenen “AB üyeliklerinin referandumla onaylanması” düzenlemesinden geri dönmek için çalışma başlattığı öne sürüldü.

Sarkozy’nin Türkiye’nin ardından üye olması beklenen Balkan ülkelerinin Birliğe kabulü konusunda kriz yaşanmaması için benzer bir çalışma yaptığı kaydedildi.

Avrupa Birliği kulisleri Ağustos ayının sonlarında yeniden ısınmaya başlayacak. Kulislerin baş aktörü ise yine, farklı yönetim anlayışıyla Birlik içinde lider olmaya aday Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy olacak.

Seçim kampanyası boyunca Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan ve açıkça “Türkiye’nin Avrupa’da yeri yok” diyen Sarkozy, Türkiye’ye üyelik müzakelerinin tamamlanmasının ardından önemli kolaylık sağlayacak yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Brüksel kulislerinden "EU Observer" internet sitesine yansıyan haberlere göre, Sarkozy, Avrupa Birliği’ne yeni girecek ülkeler için referanduma gidilmesini öngören anayasa maddesinin değiştirilmesi için çalışma başlattı. Habere göre Sarkozy, Fransa’nın, Türkiye ve Balkan ülkelerinin üyeliklerini referanduma götürüp götürmeyeceği tartışmasını yeniden gündeme getirecek ve Birliğe yeni üyeler katılması konusunda Fransa'daki onay işleminin Meclis kararıyla yapılması konusunda çalışacak.

Ülkenin ihtiyaçlarına artık yanıt vermediği belirtilen 5’inci Cumhuriyeti çağın gereklerine uydurmak için köklü bir Anayasa reformu hazırlamak üzere bir komite oluşturan Sarkozy, bu çalışmaya sözkonusu referandum maddesini de ekleyecek.

Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından, Avrupa Anayasası’nın reddedilmesinin ardından kamuoyu baskısı nedeniyle getirilen yürürlükteki Anayasada, "Avrupa Birliği’ne üye kabul edilecek her yeni ülke hakkında kararı halk referandum ile verir” ilkesi yeralıyor.

Sarkozy’nin bu maddeyi değiştirmesi halinde, Türkiye’nin tam üyeliği hakkında Fransız halkı değil Ulusal Meclis karar verecek.

Bu arada Sarkozy'nin, önümüzdeki günlerde Türkiye ile müzakerelerin tam üyelik hedefinden farklı bir rotaya kaydırılması ve Avrupa’nın genişleme limitlerinin tartışılmasını yeniden gündeme getirmesi bekleniyor.

Tatilin sona ermesiyle Sarkozy, birlik kurumlarının verimli çalışabilmesi ve yeni tıkanıklıklar yaşanmaması için ülkelerin önlem almasını öneriyor. Bu yolda yeni üyeliklerin referanduma götürülmesinin yeni tıkanıklıklara zemin yaratağını öngören Fransa Cumhurbaşkanı, halk tarafından seçilen Meclis’in de bu konuda karar vermekte yeterli olacağı görüşünü savunuyor.

Kulislerde, Sarkozy’nin bu değişikliği Türkiye’nin üyeliğinden çok, sırada bekleyen Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kosova gibi Doğu Avrupa ülkelerinin üyelikleri konusunda sorun yaşanmaması için yapmak istediği de dile getiriliyor.

Siyasi gözlemciler Sarkozy’nin hem Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkabileceğini, hem de referandumu kaldırma girişiminde bulunabileceğini belirtiyorlar. Ancak her durumda, Meclis kararı alınması Türkiye açısından daha büyük bir kolaylık sağlayacak.

XS
SM
MD
LG