Erişilebilirlik

Darfur'a BM Barış Gücü Onaylandı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sudan’ın Darfur bölgesine barış gücü gönderilmesi kararını oybirliğiyle onayladı. Karara göre Darfur’a 26 bin Birleşmiş Milletler askeri gönderilebilecek.

Genel Sekreter Ban Ki Moon, kararı “tarihi ve benzeri görülmemiş” diye niteledi. Ban, Birleşmiş Milletler’in bu kararla, Darfur’da acı çeken halka yardım etme ve Sudan tarihindeki bu trajik sayfayı kapatma konusunda açık ve güçlü bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Güvenlik Konseyi kararı uyarınca üye devletler bir ay içinde asker katkısında bulunacak. Birleşmiş Milletler askerleri, Darfur’da bulunan Afrika Birliği barış gücü askerleriyle karma birlik oluşturacak. Ancak bu askerlerin gelecek yıla kadar Darfur’a varması beklenmiyor.

Birleşmiş Milletler operasyonunun ilk yıl 2 milyar Dolar’a mal olması planlanıyor.

Sudan’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi Abdülmahmud Abdülhalim Muhammed, karardan dolayı içinin rahat olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler son dört yıl içinde Darfur’daki şiddet olaylarında 200 bin kişinin öldüğünü, 2 milyonu aşkın kişinin de evsiz kaldığını bildiriiyor. Şiddetten Sudan hükümeti ve hükümetle işbirliği yapan milis güçler sorumlu tutuluyor. Ancak Sudan suçlamaları reddediyor.
XS
SM
MD
LG