Erişilebilirlik

31 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Kongre’den yaz tatiline girmeden önce lobicilik reformunu yapmasını istiyor. Gazete, reform paketinde özellikle Kongre üyeleri ile Kongre çalışanlarının lobi şirketlerinden kişisel avantajlar sağlamasının yasaklanması gerektiğini vurguluyor:

"Hiç kolay değildi, çok uzun sürdü ama hala tamamlanmadı. Ancak Kongre, Ağustos ayında tatile girmeden önce lobi şirketlerinin, siyasetçilerin seçim kampanyalarına sağladığı desteğin açıklanması şartını içeren lobicilik reformunu hayata geçirmelidir. Her iki partinin de Kongre üyeleri, memleketlerine gidip seçmenleriyle buluşmadan önce bunu yapmalıdır. Çünkü seçmenler, Kongre üyelerinin, halkın değil, kendi çıkarlarının peşinde olduklarını düşünmeye başlıyor."

New York Times’ın Kongre’den isteği ise yine yaz tatili öncesinde elektronik oy verme konusundaki sorunları giderecek bir düzenleme yapması... Başkanlık seçimine 15 ay kaldığını hatırlatan gazete, Demokrat Partili Kongre üyesi Rush Holt’un hazırladığı tasarının desteklenmesi çağrısında bulunuyor:

"Geçen Ocak ayında Temsilciler Meclisi başkanlığına Nancy Pelosi, Demokrat Parti çoğunluk grubu liderliğine de Steny Hoyer seçildiğinde elektronik oy verme konusundaki sorunların çözümü yönünde büyük bir istek vardı. Bunun en büyük nedeni ise Kasım ayındaki seçimlerde yaşanan şoktu. Çünkü oy verme makinelerindeki bir hata nedeniyle, az daha Florida’da aslında seçimi kazanmayan bir adayın seçildiği ilan edilecekti. Ancak neredeyse Ağustos ayına girmemize rağmen hala bir ilerleme sağlanamadı. Pelosi ve Hoyer, Holt’un hazırladığı tasarıyı bu hafta Kongre gündemine alarak bu konudaki samimiyetlerini kanıtlayabilirler."

USA Today tarım sübvansiyonları sisteminde kapsamlı bir reform için en uygun zamanın geldiği görüşünde. 1920’li yıllardan kalan tarım destek politikasının artık ülke ekonomisine zarar verdiğini belirten gazete, Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarının yeterince cesur önlemler içermediğini savunuyor:

"Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarı ürün takip sistemini düzeltecek, toprakların korunmasını sağlayacak ve biyoyakıtları destekleyecek olumlu önlemler içerse de, çoğunluğu elinde bulunduran Demokratlar, çiftçilerin devlet sadakasıyla geçinmesini önlemek konusunda yetersiz kaldılar. Senatodaki tarım temsilcileri ise ciddi bir değişikliğe gidilmesini benimsemeye daha hazır görünüyor ve bu konuda görev artık senatoya düşüyor. Ancak Temsilciler Meclisinde yaşananlar, güçlü lobilerin desteklediği hükümet sübvansiyonlarının kesilmesinin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Yine de, fiyatlar astronomik bir hızla yükselirken, bu sübvansiyonlardan kurtulmanın tam zamanıdır."

Los Angeles Times Japonya’daki ara seçim sonuçlarını değerlendiriyor. Başbakan Şinzo Abe’nin ciddi bir güç kaybettiğini kaydeden gazete, buna rağmen Abe’nin tıpkı Başkan Bush gibi seçmenden gelen uyarıya kulak asmadığını yazıyor:

"Muhalefet ve Japon basını, Abe’nin seçim sonuçlarının sorumluluğunu üstlenerek istifa etmesini istiyor. Ancak bunun bir iktidar boşluğu yaratacağını savunan Abe, bu çağrıları reddediyor. Kendi partisi içinden Abe’ye bir rakip çıkmadığı doğru. Ancak Abe, yine de görevi bırakmalıdır. İktidarda geçirdiği kısa süre, tam bir fiyaskodur. En azından Abe’nin lideri olduğu parti, seçmenlere kulak vermeli ve daha güvenilir bir lider bulmalıdır."

XS
SM
MD
LG