Erişilebilirlik

Fransa'da Kaçaklara Sert Önlemler


Fransa, kaçaklarla mücadele politikasını sertleştiriyor. Sarkozy hükümeti yasadışı Fransa’ya giden ve aynı koşullarda çalışan göçmenlerin peşine düştü. Fransa Göçmenler Bakanı, işyerlerine ani kontroller düzenleyerek, ‘kaçak göçmen avına’ başladı. Yakalanan kaçak göçmen sayısını geçtiğimiz yıla oranla yüzde 300 artıran bakanlık, kaçak işçi çalıştıran işverene hapis cezası verilmesi gibi sert uygulamalara da başladı. Uygulamanın ilk kurbanı ise yol yapımında çalışan kaçak Türkler oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız politikacıların halkın tepki gösterebileceği uygulamaları yaz aylarında, herkes tatildeyken başlatma geleneğini sürdürüyor. Seçim vaatleri arasında “Göçmen ve milli kimlik” bakanlığı kurarak kaçak göçmenlere karşı mücadele sözü veren Sarkozy, seçimlerden önce üzerinde büyük polemik yaşanan bu bakanlığa bakanlığa yakın arkadaşı Brice Hortefeux’yü getirmişti. Bakan Hortefeux, Temmuz başından bu yana adeta kaçak göçmen avına başladı. Kontrollerin ilk kurbanı ise özellikle restaurant ve inşaat sektöründe kaçak göçmen çalıştırmayı adet edinen Türkler oldu...

Bakan Hortefeux Temmuz ayı başından bu yana kağıtsız yabancı çalıştıran şirketlere büyük ceza içeren yeni düzenlemeye geçtiklerini ilan etti. Yabancı çalıştıran patronlara 5 yıla kadar hapis ve 15 bin Euro’ya kadar da para cezası uygulaması getiren Hortofeux, Temmuz ayı boyunca Fransa genelinde kontrolleri artırdı. “Artık bu duruma gözlerimizi kapatamayız” diyen Kimlik ve Göçmen Bakanı, yıl başından beri 10 bin iş yerini kontrol ettiklerini, bu kontroller sonucunda 275 patron ile 536 kaçak göçmenin göz altına alındığını açıkladı. Özellikle inşaat işçiliği, restoranlar, konfeksiyon ve geçici tarım işçiliği gibi Türk göçmenlerin de yoğun olarak çalıştıkları alanlarda kontrolleri sıkılaştıran bakanlık, polis eşliğinde iş yerlerine baskın kontroller düzenlemeye başladı. Bakanlık, kaçak işçi çalıştırdığını tespit ettikleri işyeri sahiplerini mahkemeye sevkediyor.

Yapılan kontrollerin ardından mahkemeye sevkedilen patronlardan ilki ise bir Türk firması oldu. Rennes’de yakalanan ve kaçak Türk göçmenleri çalıştıran, yol tamiri ve inşaatı yapan bir firmanın patronu, Rennes bölge mahkemesi tarafından 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. Geçtiğimiz yıla oranla yakalanan kaçak göçmen sayısında yüzde 300 oranında artış sağlandığını kaydeden Hortefeux, Rennes mahkemesinin kaçak Türkleri çalıştıran patron hakkında verdiği karardan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Hortofeux, Le Parisien Gazetesi’ne verdiği röportajda, "Bu herkese yönelik çok açık bir uyarıdır" diyerek, kimseyi affetmeyeceklerini vurguladı.

Bakan Hortefeux, Fransa’da 200 bin ila 400 bin civarında kaçak göçmen bulunduğunu, bunların büyük bölümünün kaçak olarak çalıştığını belirtti. Bazılarının iyi niyetli patronlar tarafından işe alındığını ancak önemli bir bölümünün ise kötü niyetli patronlarca yok parasına çalıştırılarak sömürüldüğünü kaydeden Hortefeux, İllegal olarak çalışan göçmenlerin kesinlikle affedilmeyeceğini ve ülkelerine geri gönderileceğini kaydetti. Kaçak göçmenlerin yerine yıllardır iş bekleyen resmi göçmenlere iş vereceklerini belirten Göçmen ve Milli Kimlik Bakanı, yasal göçmenlere de onların işini ellerinden alan kağıtsız göçmenlerle mücadele etmesi çağrısında bulundu. Ancak Bakan Hortefeux’nün bu tavrı, göçmen dernekleri tarafından, “göçmenleri ikiye bölerek, aralarındaki dayanışmayı kırmayı hedeflemek ve göçmen avına çıkmak” şeklinde eleştiriliyor. Konunun, şu anda tatilde olan Fransızların ve Fransa siyasetinin tatilden dönmesiyle ülke gündemine oturması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG