Erişilebilirlik

Gordon Brown Amerika'da


İngiltere Başbakanı Gordon Brown resmi ziyaret için Amerika’ya geldi. Görevi geçen ay Tony Blair’den devralan Brown, başbakan olarak Amerika’yı ilk kez ziyaret ediyor.

Dün gece Amerika’ya gelen Brown, Başkan Bush’la Washington dışındaki Camp David’de akşam yemeğinde biraraya geldi. Liderlerin görüşmesi bugün de devam edecek. Brown, ziyaretinden önce Amerika’yla aralarındaki ikili ilişkileri güçlendirmeyi amaçladığını söylemişti. Başbakanlık bürosundan yapılan yazılı açıklamada da, İngiltere ve Amerika arasındaki ilişkilerin önemi vurgulandı.

Bununla birlikte uzmanlar, Gordon Brown ve Başkan Bush arasındaki ilişkilerin, geçmişte Tony Blair ve Bush arasındaki yakın ilişkiye benzemeyeceği kanısında. Ancak Brown’ın danışmanları, bu görüşü ciddiye almadıklarını bildirdiler.

İki lider arasındaki görüşmelerde Irak, İran’ın nükleer planları ve Darfur konuları başta olmak üzere, bir dizi uluslararası sorun ve küresel ticaret konularının ele alınması bekleniyor.

Öte yandan İngiliz Sunday Times gazetesi, Başbakan Brown’ın dış politika danışmanının, Amerikalı yetkililerle görüşerek, İngiltere’nin Irak’tan çekilmesi konusunu ele aldığını bildirdi. Ancak Brown’ın sözcüsü, bu konunun Bush’la görüşmede gündeme gelmeyeceğini açıkladı.
XS
SM
MD
LG