Erişilebilirlik

Amerikan Sağlık Sisteminde Ayrımcılık


Amerika’da yapılan yeni bir araştırma, siyah Amerikalıların devletten aldığı sağlık hizmetlerinin beyazlarınkine oranla daha kötü olduğunu gösterdi. Yetkililer, aradaki bu uçurumu kapatmaya çalışsa da, her gün ortaya çıkan yeni eşitsizlikler bu işin çok da kolay olmayacağını gözler önüne serdi.

Kalp krizi geçiren birçok hastanın tıkalı atardamarlarını açmak için anjiyo yöntemi kullanılıyor. Bu yöntem sayesinde kalbin içindeki atar damara girilerek, kullanılan özel bir balonla tıkalı bölge açılıyor ve kanın yeniden pompalanması sağlanıyor. Dünyada her yıl 2 milyon anjiyo yapılıyor. Amerika Tabipler Birliği dergisinde yayınlanan yeni araştırmada anjiyo yapılan siyahlarla beyaz Amerikalılar arasında ayrımcılık yapıldığı belirlendi. Dr. Ioana Popescu araştırmayı yapan ekibin başkanı. Popescu, kalp krizi geçiren beyaz ve siyah hastalara uygulanan anjiyolarda gözle görülür farklar olduğunu söylüyor.

Araştırma, devlet desteğiyle anjiyo yapılan siyahların, ameliyat sonrası gereken tedavileri, beyazlara oranla yüzde 30 daha az aldığını tespit etti. Dr. Popescu ülkenin her yerinde durumun aynı olduğunu belirtiyor. Dr. Ioana Popescu, 'Siyah hastalar hangi hastanede tedavi görürlerse görsün, bu hizmetleri beyazlara göre daha az alıyorlar. Yani nereye gittikleri hiç önenmli değil, gittikleri andan itibaren aynı muameleye maruz kalıyorlar.' diyor.

Araştırmada bu ayrımcılığın nedenine dair bir bilgi yok. Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kim Allen ise bunu hem doktor ve sağlık uzmanlarında hem de siyah hastalarda oluşan önyargıya bağıyor. Dr. Allen, 'Her iki tarafın da kültürel açıdan birbirine yaklaşması lazım. Doktorlar nereden geldiklerini unutmamalı; azınlıklara daha iyi sağlık hizmeti vermeli. Hastalar aynı şekilde...' diye konuşuyor.

Geçen yıl yapılan bir başka araştırmada da devlet desteğiyle sağlık hizmeti alan siyah ve beyaz Amerikalılar karşılaştırıldı. Amerikan Tabipler Birliği dergisinde yayınlanan bu çalışmada şeker hastaları ya da tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına sahip olan 400 bin kişinin durumu araştırıldı. Sonuçta, siyah hastaların beyazlara oranla yüzde 14 daha kötü ve düzensiz sağlık hizmeti alma ihtimali olduğu görüldü.

Uzmanlar bu araştırmalardan çıkan sonuçların, hastanelerde yaşanan sorunlara çözüm bulunması için yardımcı olacağını umuyor. Aynı zamanda hastaların kendileri için en uygun tedaviyi alma konusunda ısrarcı olmalarını öneriyor.

XS
SM
MD
LG