Erişilebilirlik

26 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe, Dış İlişkiler Konseyi’nden Steven Cook’un 22 Temmuz seçimleriyle ilgili değerlendirmesine yer veriyor. AKP’nin, Hamas ve Hizbullah’ın aksine çoğulculuğu ve demokrasiyi savunduğunu belirten Cook, CHP ve MHP’yi ise askerin siyasete müdahalesine destek vermekle suçluyor:

"AKP’nin seçimlerde zafer kazanması Amerika açısından olumlu bir gelişmedir. Türkiye ile Amerika arasında Irak’tan kaynaklanan gerginlik sürecek gibi görünüyor. Ancak, bu soruna rağmen AKP, laik rakiplerinin aksine Amerika açısından daha iyi bir partnerdir. Türkiye’deki İslamcılar, Amerika’yla ilişkileri düzeltmek ve Batının bir parçası olarak kalmak istiyorlar. Modern, çoğulcu ve demokratik bir Türkiye arzuluyorlar."

Christian Science Monitor ise Avrupa’da cami sayısının hızla arttığını vurguluyor. Yıllarca bodrumlarda ve evlerde namaz kılan Müslümanların artık bir çok şehirde kendi camilerini kurduğunu kaydeden gazete, Müslümanların kendi dinsel kimlikleriyle açıkça ortaya çıkmasının Avrupa şehirlerindeki toplumsal yapıyı da etkilediğini yazıyor:

"Almanya’da bugün 159 cami bulunuyor ve 184 tane cami daha inşa ediliyor. Bunu bazıları Müslümanların toplumun bir parçası haline gelmesi olarak yorumluyor. Ancak özellikle 11 Eylül sonrasında bu gelişmeyi bir tehdit olarak görenler çoğunlukta. Yeni camiler açılmasını önlemek için çeşitli girişimler başlatılmış durumda. Ancak bazı uzmanlar da, Alman halkının artık bir göçmenler ülkesinde yaşadıkları gerçeğini daha fazla görmezden gelemeyeceğini vurguluyor."

Los Angeles Times, Merkezi Haberalma Örgütü CIA’nin terör zanlılarını sorgularken kullandığı yöntemleri eleştiriyor. Gazete, Başkan Bush’un “işkence yoktur” açıklamasına rağmen CIA’ye verilen yoğun sorgulama yetkisinin işkenceye açık kapı bıraktığını savunuyor:

"Senato İstihbarat Komitesi, hazırladığı son raporda CIA için hazırlanan özel sorgulama yönetmeliğinin gerekli ve yasal olup olmadığını, Amerika’nın çıkarlarına hizmet edip etmediğini sorgulamıştı. Eğer Bush’un yayınladığı kararname bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldırmıyorsa, Kongre bunu sağlamak için gerekli adımları atmalıdır. “İşkence yapmıyoruz” açıklamasının arkasından “ama” kelimesinin gelmesine izin vermemelidir."


USA Today, başkanlık seçimi çerçevesinde düzenlenen açık oturumlara bütün başkan adaylarının katılmasına karşı çıkıyor. Gazete, ciddi bir kamuoyu desteği bulunmayan adaylara da eşit süre tanınmasının, seçmenlerin zamanını boşuna harcadığı yorumunda bulunuyor. Makalede şu özetle şu görüşlere yer veriliyor:

"Geçmişte, önseçimler bu doğal ayıklanmayı sağlıyordu. Çünkü önseçimler daha erken bir tarihte başlıyordu ve kazanması mümkün olmayan adaylar kendiliğinden eleniyordu. Elbette ki hangi adaylara tartışmalarda yer verilmeyeceği konusu önemli bir sorundur. İdeal olan, bu konuda tartışmaları düzenleyenlerin karar vermesidir. CNN veya Fox News gibi televizyon kanalları bu tür tartışmaları yayınlarken, adaylara ne kadar eşit davranıldığı ve bunun ne kadar haber değeri taşıdığı konusunda bir karar vermelidir."

XS
SM
MD
LG