Erişilebilirlik

Pew: 'Türkiye'de Orduya Destek Yüzde 85'


Washington merkezli Pew araştırma merkezi yeni küresel eğilimler raporunu açıkladı.

47 ülkede 45 bin kişiyi kapsayan araştırmaya göre, ABD hem en dost olarak görülen hem en fazla korkulan ülkelerin başında geliyor. Kamuoyu araştırmasının en dikkat çekici bulgularından biri; Amerika Birleşik Devletleri'nin, anket sonuçlarına göre, hem en dostça görülen; hem de en çok korkulan ülke olarak belirlenmesi.

Anketin soruları ekonomiden güvenliğe, yolsuzluktan uluslararası tehdit algılamalarına dek farklı konuları kapsıyor. İngiltere ve Kanada'da ankete katılanlar, dış politikasına ilişkin kaygılarına rağmen; Washington'u en büyük dost olarak görüyor.
Çoğu Müslüman ülkeyle, Latin Amerika ülkeleri ve Çin; Amerika Birleşik Devletleri'ni; İsrail ve Kuveytliler ise, İran'ı en büyük tehdit olarak görüyor.

Anketin Türkiye ayağı 971 kişinin katılımıyla; 10 Nisan - 3 Mayıs günleri arasında yapılmış ve dikkat çekici bulgular var. Anketin sorularından biri "Hayatınızdan memnun musunuz?" Bu soruya Türkiye'den "evet" yanıtını verenlerin oranı, beş yıl öncesine göre yüzde 10 artarak yüzde 26 oldu. Ayrıca Türk ekonomisini beş yıl öncesine göre daha güçlü bulanların oranı da yüzde 32'lik artışla yüzde 46 oldu.

Hayatlarından duydukları memnuniyet en fazla artan ülke vatandaşlarıysa Brezilyalılar. Ekonomik koşullarını bireysel kaygı listelerinin en başına yerleştiren Türklerin oranı ise yüzde 70. Bu oran ABD'de yüzde 39, Almanya'da yüzde 22.

"En önemli ulusal sorunlarınızı sıralayın" sorusuna verdikleri yanıtlar da anketin dikkat çekici unsurlarından. Türkiye, Hindistan, Pakistan, İspanya, Bangladeş ve İsrail'le birlikte terörü en önemli sorun sıralamasında ilk sıraya yerleştiren ülkeler arasında yer alıyor. Diğer ülkelerde ise, suç, yolsuzluk, uyuşturucu konuları en önemli sorunlar olarak öne çıkıyor.

Ankette ülke lideri, ordusu ve medyaya yönelik yaklaşımlar da irdeleniyor. Amerika ve Kanada'dan ankete katılanlar, ordu hakkında ülke liderine kıyasla daha olumlu görüş taşıyorlar. Ancak 70'li yıllarda askeri darbelere hedef olan Latin Amerika ülkelerinde tablo farklı. Ankete katılan beş Latin Amerika ülkesinde kamuoyu, lidere ordudan daha sıcak bakıyor.

Türkiye'de ise orduya olumlu bakanların yüzde 85. Ankette başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olumlu bakanların oranı yüzde 63. Türk medyasının etkisini olumlu bulanların oranı yüzde 26'yla anketin yapıldığı 45 ülkeden elde edilen sonuçların en düşük düzeyde.

Öte yandan ABD Türkiye'de de en büyük tehdit olarak görülüyor. Türkiye'de anketin katılımcılarının yüzde 64'ü Washington'u en büyük tehdit olarak görüyor. İkinci sırada yüzde 13'le Irak, üçüncü sırada da yüzde 9'la Rusya var. ABD'nin Türkiye için askeri bir tehdit olabileceğinden endişe edenlerin oranı ise, yüzde 77 olarak belirlenmiş. Bu oran iki yıl önce yüzde 66'ydı. İran'ı tehdit olarak gören Türklerin oranı ise yüzde 6. Tahran'ı en büyük tehdit olarak görenlerse yüzde 65'le İsrailliler.

Ankette ayrıca 'intihar saldırılarına karşı Müslüman dünyada giderek artan bir karşıtlık' saptanmış. Bu eylemleri meşru bulanların oranı Türkiye'de yüzde 15 civarında, Mısır'da yüzde 8, Ürdün'de yüzde 23, Filistin'de ise yüzde 70'e yakın. Filistinlerin yüzde 6'sı ise intihar eylemlerini onaylamıyor.

XS
SM
MD
LG