Erişilebilirlik

'Kimse Kimseye Siyaset Yasağı Koyamaz'


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı adaylığını değerlendirdi. Kesin bir karar açıklamayan Gül, ‘halkın iradesini görmezden gelemem’ dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Temmuz genel seçimlerinde büyük başarı elde etmesinin ardından, partinin Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda nasıl bir strateji izleyeceği merak ediliyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ‘ben adayım; veya aday değilim’ demedi ama şu mesajı verdi: “Benim, herhalde, meydanların işaretini görmezlikten gelecek halim yok. Milletin iradesini görmezlikten gelecek halim yoktur... Kimse kimseye siyaset yasağı koyamaz. Yani, ‘ben olamam’ diye bir şey söz konusu değil. Bütün bunlar önümüzdeki süreç içerisinde ortaya çıkacak. Ama, hepimizin ibresi demokrasi olması gerekir. Halkın iradesi neyi gösteriyor, açık bir şekilde ortadadır.”

Abdullah Gül’ün, partisinin seçimlerde bulduğu desteğe ısrarla işaret etmesi; “adaylığım konusunda bunu görmezden gelemem” demesi; “ben aday olamam diye bir şey yoktur” vurgusu yapması, Gül’ün yeniden aday olabileceği şeklinde yorumlandı. Ancak, Gül, bu konuda aceleci davranmayacaklarını belirtti.

Neticede, önce resmi seçim sonuçları açıklanacak; Milletvekilleri göreve başlayacak; Meclis Başkanlık Divanı seçilecek ve hükümet kurulacak. Ondan sonra, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci yeniden başlayacak. Gül, daha önce yapılan açıklamalarda olduğu gibi, Cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma aranacağını söyledi. Zaten, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclis’te üçte iki çoğunluğu sağlayamaması - yani 367 milletvekili çıkaramaması - uzlaşma arayışını zorunlu kılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, Abdullah Gül’ün adaylığını desteklemiyor – bu politikada herhangi bir değişiklik de beklenmiyor. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda müzakerelerin yapılması için kapılarının açık olduğunu; zamanı geldiğinde parti içinde bir değerlendirme yapacaklarını bildirmişti.

Demokratik Toplum Partisi’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri de görüşmeye açık. Ancak AKP’nin 367 sayısını bulması için DTP’nin desteği yeterli değil. Abdullah Gül’ün bu açıklamasıyla nabız yokladığını söylemek mümkün. Muhalefet partilerinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tutumu merak konusu olacak.

Ankaralı Seçmenlerin Beklentisi Ne?

Seçim sonuçları seçmenler tarafından nasıl değerlendiriliyor? Seçmenler nasıl bir beklenti içinde? Hangi partiye hangi nedenle oy verdi? Barış Ornarlı, Ankara’da seçmenlerle konuştu

Haberi ve söyleşileri yukarıdaki Windows Media bağlantılarından dinleyebilirsiniz. .

XS
SM
MD
LG