Erişilebilirlik

Bulgar Hemşirelerle Filistinli Doktor Serbest


Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Libya’nın salıverdiği 5 Bulgar hemşireyle Filistinli doktoru, Sofya’ya ayak basar basmaz affetti.

Libyalı çocuklara AİDS virüsü bulaştırdıkları iddiasıyla 8 yıldır hapis yatan doktor ve hemşireler, Fransa ve Avrupa Birliği’nin ortak çabalarıyla kurtarılarak ülkelerine iade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, operasyon için Avrupa Birliği ve Fransa’nın cebinden “tek bir Euro” bile harcanmadığını söyledi.

Ancak yarın Libya lideri Muammer Kaddafi ile bir araya gelecek olan Sarkozy’nin pek çok önemli ekonomik anlaşmaya imza atması bekleniyor.

Libya Anayasa Mahkemesi, 11 Temmuz'da, Bulgar hemşirelerle Filistinli doktor Şerif el Hacic'e verilen cezanın yerinde olduğuna karar vermişti.

1998'de Bingazi’de bir hastanede meydana gelen olayda 400 den fazla çocuğa HIV virüsü bulaşmış ve çocuklardan 50’si ölmüştü.

1999 yılından bu yana cezaevinde bulunan sanıklar, soruşturma sırasında kendilerine işkence yapıldığı iddiasıyla idam cezalarını 3 yıl önce temyiz etmişti.

Uluslararası sağlık kuruluşları doktor ve hemşirelerin masum olduğunu, AIDS salgınına hastanedeki kötü koşulların sebep olduğunu öne sürüyor.

Amerika ve Avrupa Birliği, Libya hükümetinden birçok kez sanıkların serbest bırakılmasını istemişti.

XS
SM
MD
LG