Erişilebilirlik

Meclise Giren Partilerin Yorumları


XXIII. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 46 oranında oy alarak 340 milletvekili çıkardı. AKP oylarını geçen seçimlere oranla yüzde 12 oranında arttırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi geçen seçimlerde aldığı desteği korurken, Milliyetçi Hareket Partisi oylarını arttırarak milletvekili çıkarmayı başardı. Partililer, seçim sonuçlarını nasıl değerlendiryor?

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, sonuçların kendileri açısından şaşırtıcı olmadığını söyledi:

“Biz zaten bu başarıyı bekliyorduk. Sayın Başbakanımız bu konuda çok net bir tavır koymuştu: ‘Tek başımıza iktidar olamazsak, bu işi bırakırım’ demişti. Türk halkı, kavgacıları, gürültücüleri, geçen seçimlerde olduğu gibi yeniden bir kenara koydu. Daha huzurlu bir ortam oluşturmak için biz Ak Parti olarak elimizden gelenini yapacağız. En geniş anlamda işbirliği konusunda çalışmalarımız olacak. Türkiye’nin, Türk halkının kesintisiz demokrasiye ve Ak Parti’ye sahip çıkması tarihi bir başarı oldu.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, muhalefet görevlerini sürdüreceklerini söylüyor. “Eksiklerimizi değerlendirip yolumuza devam edeceğiz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, seçim sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Seçimler, kamu kaynaklarını partizanca kullanan ve toplumda cumhuriyet düşmanlığını; asker düşmanlığını etkin bir şekilde kullanan AKP’nin başarısıyla sonuçlanmıştır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak görevimizi yaptık. Umduğumuz gibi olmadı ama halkımız bize bir önceki seçimde verdiği desteği tekrarladı. Muhalefet görevimize devam edeceğiz.”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri Cihan Paçacı, muhalefet partisi olarak iktidarın icraatlarını kendi değerlendirmeleri doğrultusunda milletin adına denetleyeceklerini söylüyor. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, seçim sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Gerçekten yüksek oranda oy aldılar. Demek ki halkımız ekonomik açıdan çok da kendini sorunlu gösterecek bir noktada değilmiş. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uygulamaları konusunda çok da tedirgin değilmiş. Veya; dokunulmazlığın kaldırılmayacağını söyleyen bir partiye karşı tepkili değilmiş... Dokunulmazlığın kaldırılmayacağını ifade eden bir parti tek başına iktidara geliyor. Bu ilginç bir gelişme.” Yüksek Seçim Kurulu, resmi seçim sonuçlarını en geç bir hafta içinde ilan edecek. Bundan beş gün sonra da yeni Meclis toplanacak. Yemin töreninin ardından en geç 10 içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı için seçim süreci başlayacak. Daha sonra Meclis’in gündeminde yeniden, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak.

XS
SM
MD
LG