Erişilebilirlik

23 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


AKP’nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimler, Amerikan basınında da geniş yer buluyor. Washington Post muhabiri Ellen Knickmeyer, çıkan sonucun laik kesimler ve ordu açısından bir yenilgi olduğu yorumunda bulunuyor:

"2002 yılında işbaşına gelen AKP hükümeti, modern Türkiye tarihinde İslami kökenli olup da en uzun süre iktidarda kalma rekorunu da kırdı. AKP, bütün dünyaya İslami kökenli bir partinin, katı bir laik anayasal çerçeve içinde nasıl hükümet olabileceğinin benzersiz bir örneğini gösterdi. AKP, enflasyonu dizginleyerek ve yıllık büyüme hızını yüzde 7’lere çıkartarak ciddi bir refah sağlamayı da başardı. Açık bir şekilde çok az sayıda kişinin eleştirdiği ordu, hala Türkiye’nin en popüler kurumu olmayı sürdürse de, seçmenler ve siyasi uzmanlar AKP’nin bu büyük başarısını ordunun Nisan ayında siyasete müdahalesine rağmen Erdoğan’a verilen bir destek olarak yorumluyor."

New York Times muhabiri Sabrina Tavernise da, laik kesimlerin seçimde umduklarını bulamadığını yazıyor ve seçim sonuçlarını, seçmenin AKP’yi demokrasiye yönelik bir tehdit olarak görmediği biçiminde yorumluyor:

"AKP de, Amerika’nın 11 Eylül sonrasında sormaya başladığı bir sorunun cevabını arıyor: Seçimle işbaşına gelen İslami kökenli bir hükümet, demokratik olabilir mi ve Batıyla ittifak kurabilir mi? Türkiye’de güçlü bir konuma sahip olan ordunun seçim sonuçlarına nasıl tepki göstereceği henüz belirsiz. Ancak laik ve kentli Türkler, geleceğe şüpheyle bakıyor. Başbakan Erdoğan ise seçim sonrası yaptığı konuşmada, bu endişeleri gidermeye çalıştı ve -Cumhuriyetin temel ilkelerinden asla taviz vermeyeceğiz- dedi."

Los Angeles Times yazarı Laura King ise, seçmenin ekonomi alanındaki başarılarından dolayı AKP’yi ödüllendirdiğini yazıyor, ancak çıkan sonucun laiklik konusunda yeni çatışmalar yaşanabileceği endişesini de beraberinde getirdiğini vurguluyor:

" AKP’nin büyük başarısı, kendisini laikliğin bekçisi olarak gören orduyla arasındaki gerginliği daha da artırabilir. Son elli yılda dört hükümet deviren ordu, iktidar partisinin anayasada belirtilen laiklik ilkesine karşı hareket etmesi halinde müdahale edeceği konusunda net bir uyarıda bulunmuştu. Başbakan Erdoğan belki de muhtemel bir gerginliği önlemek amacıyla seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada uzlaşmacı bir yaklaşım sergiledi."

Christian Science Monitor ise, bir başka seçime, Amerika’nın başkanlık seçimine ilişkin bir yoruma yer veriyor. Geçmiş yıllarda farklı eyaletlerin farklı tarihlerde ön seçime gitmesinin şikayet konusu olduğunu hatırlatan gazete, bu kez bir çok eyaletin aynı anda, 5 Şubat’ta önseçim yapacak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor:

"Önseçimlerin aynı zamanda ve erken bir tarihte yapılması, eyaletler arası farklılığı azaltacak, farklı grupların daha fazla temsil edilmesinin önünü açacak ve adaylar arasında daha adil bir rekabet sağlayacaktır. Ancak önseçimlerin bu kadar öne alınması, seçmenlerde bıkkınlık ve kayıtsızlığa da yol açabilir. Çözüm ise, eyaletlerin farklı zamanlarda önseçime gitmesinden değil, bütün seçim takvimini kısaltmaktan geçmektedir."

XS
SM
MD
LG