Erişilebilirlik

Hindistan'da Kadın Cumhurbaşkanı


Hindistan'da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı oldu. Hindistan'da siyasette önde gelen ailelerden birinin üyesi olan 72 yaşındaki Pratibha Patil, rakibi olan şu andaki Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 83 yaşındaki Bhairon Singh Shekawhat'a karşı seçimi büyük bir farkla kazandı. Hindistan'da cumhurbaşkanı ulusal parlamento ve eyalet parlamentolarının üyeleri tarafından gizli oyla seçiliyor.

Kadın aday Patil, Hindistan'da iktidarda bulunan koalisyon hükümetini oluşturan partilerin ortak adayıydı. Rakibi Shekawhat ise muhalefet partileri tarafından destekleniyordu.

Koalisyonun ana ortağı Kongre Partisi'ne yakın olan Patil 638.116 oy alırken rakibinin oy sayısı 331.306'da kaldı.

Oylama iki gün önce yapılmıştı. Resmi sonuç bugün (Cumartesi) açıklandı.

Avukat olan yeni kadın Cumhurbaşkanı bu göreve aday gösterilinceye kadar pek tanınmıyordu. Ancak Patil'in, Hindistan'ın bağımsızlığını kazandığı 1940'lı yıllardanberi ülke yönetiminde büyük ağırlığı olan Nehru ve Gandi ailelerine yakın olduğu biliniyordu. Patil'in özellikle suikastle öldürülen kadın başbakan İndira Gandi'yle yakın bağları vardı.

Daha önce Rajastan eyalet valisi olarak görev yapmış olan Pratibha Patil'in büyük ölçüde sembolik nitelik taşıyan cumhurbaşkanlığı görevine uygun olup olmadığı konusunda son günlerde muhalefet tarafından bazı iddialar ortaya atılmıştı.

Muhalefet, Patil'in bir cinayet soruşturmasında erkek kardeşini kayırdığını ve mali yolsuzluklara karıştığını öne sürmüştü.

Hindistan'ın yeni kadın cumhurbaşkanı, 5 yıl süreyle yürüteceği görevi, Müslüman ve sevilen bir kişilik olan, saygın bilimadamı APJ Abdül Kelam'dan devralacak. Abdül Kelam, ikinci bir dönem için adaylığını koymamıştı.

XS
SM
MD
LG