Erişilebilirlik

Şişe Suyuna Hayır Kampanyası


Amerikalıları şişe suyu satın almaktan vazgeçirmeye çalışan kentler arasına New York da katıldı. New York Belediyesi şişe suyu içen halkı normal musluk suyu içmeye çağıran reklam kampanyaları başlattı. Çevrecilere göre şişe suyunun yarattığı sorun, suyun kendisinde değil, şişelendiği plastikte yatıyor.

Uzmanlara göre plastik şişelerin doğaya verdiği zarar çok ciddi. Amerikalılar geçen yıl 30 milyar şişe suyu tüketti. Bunun yüzde 80’i dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Ama geri dönüşümü olmayan bu plastik şişeler birleştirildiğinde dünya çevresini 150 kez dolanabilir. Bu yüzden Salt Lake City’deki caz festivalinde plastik şişeler yasaklandı. Festivalde geri dönüşümlü bardaklarda halka buzlu su dağıtıldı. Salt Lake City Belediye Başkanı Rocky Anderson şişe suyunun pazarlama hilesi olduğu ve bunlara para ödenmemesi gerektiği görüşünde. Anderson, “Çevreye ciddi zarar veren israfa dayalı tüketici alışkanlıklarından vazgeçmek için önce suyu musluktan içmeyi öğrenmeliyiz.” diye konuşuyor.

Uzmanlar şişe suyunun musluk suyundan daha sağlıklı olduğu görüşüne katılmıyor. Ayrıca şişe suyunun nakliyatı, yakıt israfına da yol açıyor. Fransa’da şişelenen suyun Chicago’daki bir dükkana ulaşması için 8 bin kilometre yolculuk yapması gerek. Doğal Kaynakları Koruma Konseyi üyesi Allen Hershkowitz, bu israfın aynı zamanda sera etkisi yaratan gazlara yol açtığını da belirtiyor: Hershkowitz, “Şişelerin etiketlerinde karla örtülü dağlar, buzullar görüyorsunuz, ama bu şişenin küresel ısınmaya katkısı olduğunu ve bu buzulları erittiğini düşünemiyorsunuz.” diyor.

Buna rağmen Uluslararası Şişe Suyu Üreticileri Derneği Başkanı Joseph Doss, haksız yere hedef alındıklarını savunuyor. Doss'a göre, ambalajların çevreye zararını azaltmak için yalnızca şişe suyunu değil, bütün ürünlerdeki ambalajları hedef almak gerekir. Joseph Doss sektörün zaten mısır gibi bitkileri kullanarak toprağa daha hızlı karışabilen plastik üzerinde çalıştığını söylüyor. Yetkili bazı şirketlerin karlarının bir kısmını gelişmekte olan ülkelerde su ve sulama çalışmalarına yatırdığını da kaydediyor. Yine de çevrecilere göre, çevrenin korunması için şişe suyundan vazgeçmek gerekiyor.

XS
SM
MD
LG