Erişilebilirlik

18 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, Başkan Bush’un, İsrail-Filistin sorununun çözümü içim uluslararası bir konferans çağrısında bulunmasını olumlu bir adım olarak yorumluyor. Filistin sorununun terör için önemli bir gerekçe oluşturduğuna dikkat çeken gazete, Bush yönetiminden bu konuda İsrail’e baskı yapmasını istiyor:

“Şu ana kadar Bush yönetimi ve İsrail, Filistin sorununda benzer bir tavır izledi. Ancak, özellikle Kudüs’ün geleceği ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılması konuları da gündeme alınmalıdır. İsrail ve Bush, seçilmiş Hamas yöneticilerini dışlamaya devam ettikleri sürece, Filistinlileri kendi yanlarına çekebilmek için daha fazla taviz vermeye hazır olmalıdır. Aksi taktirde, yapacakları her şey sadece Hamas’ın siyasi gücünü artırmasına yarar.”

Boston Globe da, Bush’un uzun bir aradan sonra Filistin sorununa eğilmesini destekliyor. Ancak gazete, Bush yönetiminin Irak savaşı nedeniyle nüfuz ve itibarını yitirdiğini vurguluyor ve Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas’ın da kamuoyu desteğinden yoksun olduğunu ileri sürüyor:

"Abbas’la yapılacak bir barış anlaşması, Hamas’ın desteği olmadan nasıl hayata geçirilecek? Bu, iki devletli bir çözüm isteyen Filistinlilerin ve İsraillilerin kafasını kurcalayan bir soru. Güvenli ve tanınmış sınırlara sahip bir İsrail devletinin yanı sıra, bir Filistin devleti de kurulacaksa, bunun Filistin siyasi yaşamında önemli bir rolü olan Hamas tarafından da kabul edilmesi gerekir.”

New York Times, Bush yönetimini terör tehdidini abartarak Irak konusundaki muhalif görüşleri bastırmaya çalışmakla suçluyor. Gazete, terör uyarılarının, tam da Senatonun Irak konusunu görüşmeye başladığı bir döneme denk geldiğine dikkat çekiyor:

“Beyaz Saray, terör raporunun açıklanmasıyla Senatodaki oturumun aynı zamana denk gelmesinin bir tesadüf olduğunu açıkladı. Ancak bu tür raporların ne zaman açıklanacağına yönetim karar veriyor ve Bush yönetiminin Irak’ın işgalini haklı çıkartmak için terör tehdidi dışında, elinde bir gerekçesi kalmadı. Bu yönetim, siyasi çıkar sağlamak amacıyla terör tehdidini kullanmaktan hiçbir zaman çekinmedi. Kongre, bunu görmeli ve Irak’tan çekilmek için bir strateji belirlemelidir”

Washington Post, Çin hükümetinin basına uyguladığı baskıyı eleştiriyor. 2008 Pekin Olimpiyatları öncesinde Çin’de insan hakları ihlallerinin azalacağı yönünde bir beklenti oluştuğunu kaydeden gazete, hükümetin tam tersine muhalif sesleri tamamen kısmaya çalıştığını öne sürüyor:

“Gazetecileri Koruma Komitesine göre en fazla gazetecinin tutuklandığı ülke Çin. Üstelik tutuklanan gazeteciler, hapishanelerde de kötü muamele ile karşılaşıyor. Çin hükümeti yabancı gazetecilere karşı daha yumuşak bir politika izlese de, yabancı yayın organlarına çalışan Çinliler, çeşitli gerekçelerle ağır cezalara çarptırılıyor. Ve bütün dünya, Çin’in olimpiyatlar öncesinde verdiği sözlerin bir anlamı olup olmadığını tartışıyor.”

XS
SM
MD
LG