Erişilebilirlik

Muhafazakar Parti'den Türkiye'ye Destek


İngiltere’de hükümetten sonra ana muhalefet partisinden de Türkiye’yi destekleyen önemli bir açıklama geldi. Muhafazakar Parti, Türkiye’nin, Avrupa’nın enerji güvenliği konusunda oynayabileceği hayati rolü hatırlattı.

İngiltere’de hükümet ve iktidardaki İşçi Partisi’den sonra ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’den de, Türkiye’nin uluslararası politikada oynayabileceği role önemli bir destek geldi. Muhafazakar Parti, Türkiye olmadan Avrupa’nın enerji güvenliğinin sağlanamayacağını açıkladı.

Açıklama, Muhafazakar Parti’nin önde gelen isimlerinden gölge Savunma Bakanı Liam Fox tarafından yapıldı. Fox, İngiltere’de yayınlanan The Sunday Times gazetesinde çıkan bir yazısında, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Türkiye’nin jeostratejik öneminde hiçbir değişme olmadığını vurgulayarak, yeni Soğuk Savaş’ın adının enerji güvenliği olduğunu belirtti. Muhafazakar Parti gölge savunma bakanı, “Türkiye, enerji zengini Kafkasya ve Hazar Havzası’na açılan kapıdır” dedi. Fox, Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye karşı tutumundan dolayı sert biçimde eleştirerek, enerji güvenliğinde NATO ve Türkiye’ye daha fazla rol verilmesini istedi. Liam Fox, “Enerji güvenliğinin sağlanmasında NATO’ya daha fazla rol verilmesi, Türkiye’ye de daha fazla prestij sağlayacak ve Türkiye’nin AB’ye üyeliği konusunda dar görüşlü bir tutum alan Birlik’in bazı önde gelen ülkeleri karşısında reformculara bir nefes alma alanı yaratacaktır,” dedi. Liam Fox, enerji güvenliği konusunun karmaşık yapısının herkesi kolaylıkla başka yöne bakmaya ve bir başkasının bu sorunla ilgilenmesini ümit etmeye sevkettiğini, halbuki enerji güvenliğinin sağlanmasının deniz arz yolları ve boru hatlarının korunmasını gerektirdiğini vurguladı.

Avrupa’nın enerji güvenliğinin Rusya’nın politikaları ve terörist tehditlere açık olduğunu vurgulayan Muhafazakar Parti’nin önde gelen ismi, her ikisi de NATO üyesi, ama AB üyesi olmayan kuzeyde Norveç ve güneyde Türkiye olmaksızın Avrupa’nın enerji güvenliğinin sağlanamayacağını belirtti. Fox, “Bu iki ülkenin desteği ve işbirliği olmaksızın hiçbir enerji güvenliği stratejisi çalışmaz,” dedi. Liam Fox, “Eski Sovyetler Birliği’ne sınırı olan her iki ülke de Soğuk Savaş sırasında NATO içinde hayati bir rol oynadılar. Soğuk Savaş’tan sonra da jeostratejik önemleri her zamanki kadar geçerli” ifadesini kullandı.

Fox, Moskova’ya karşı ortak bir enerji politikası izlemeyen Avrupa Birliği’ni enerji konusunda Rusya’ya bağımlı hale gelerek, Moskova’nın 1000 yeni uçak ve helikopter, 4000 yeni tank ve zırhlı araç ile yeni bir denizaltı filosu kurmayı planlayan 189 milyar Dolar’lık silahlanma programını dolaylı yoldan finanse etmekle suçladı. Liam Fox, Rusya’nın enerji konusunda Avrupa’yı “böl ve yönet” taktiğiyle yönettiğini iddia etti. Fox, Rusya’nın yeni silahlanma programı konusundaki sözlerine, bu ülkenin Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilmekte olduğunu hatırlatarak örnek gösterdi.

XS
SM
MD
LG