Erişilebilirlik

Kuzey Kore Nükleer Tesisini Kapattı


Kuzey Kore'nin Yongbyon Nükleer tesisini kapattığı bildirildi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormak tarafından yayınlanan açıklamada, Amerika'nın Kuzey Kore'nin reaktörü kapattığı yönünde bilgi aldığı, bu haberin Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi tarafından doğrulanmasını beklediği kaydedildi.

Kuzey Kore hükümeti Birleşmiş Milletler nükleer denetçilerine yıllardan sonra ilk kez ülkeye girme izni verdi. Teftiş heyeti bugün Kuzey Kore'ye ulaştı. Heyet Yongbyon tesisinin kapatıldığını doğrulamak için inceleme yapacak.

Heyetin Kuzey Kore'ye varışı, Güney Kore'den Kuzey'e ilk parti mazot sevkiyatının yapılmasıyla aynı zamana rastladı. Kuzey Kore, enerji alanında diğer ülkelerden yardım aldığı takdirde nükleer programına son verebileceğini bildirmişti. Pyongyang hükümeti Şubat ayında Güney Kore, Amerika, Çin, Japonya ve Rusya'yla vardığı anlaşma çerçevesinde kendisine vaadedilen 50.000 tonluk enerji yardımının en az bir bölümü teslim edilmeden nükleer tesislerini kapatma işlemine başlamayacağını açıklamıştı. Kuzey Kore'yle, nükleer programı konusunda yeni tur görüşmeler de Çarşamba günü Çin'in başkenti Pekin'de yeniden başlayacak.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin Yongbyon tesisinde nükleer faaliyeti durdurduğu yolundaki haberleri memnunlukla karşıladıklarını da bildirdi.

XS
SM
MD
LG