Erişilebilirlik

Partilerin Afiş Kavgası


22 Temmuz seçimi için son haftaya girilen Türkiye’de, siyasi parti liderlerinin birbirlerine dönük eleştirileri sertleşirken, partiler arasında afiş kavgası da yaşanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Erzurum’daki bilbordlara astırdığı afişler yüzünden CHP hakkında suç duyurusunda bulundu. Başvuru üzerine CHP’li yetkililer hakkında soruşturma başlatıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise bu başvuruyu ‘gereksiz’ görüyor.

Başbakan Erdoğan’ın CHP’liler hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardında, afişlerde “Devleti böldürtmeyeceğiz” ifadesinin yeralması ve Doğu ile Güneydoğu’daki bazı kentlerin Ermenistan haritası içinde gösterilmesi yatıyor. Erzurum’daki bilbordlara CHP’nin yerleştirdiği afişlerde “CHP iktidarında devleti böldürtmeyeceğiz” yazısı dikkat çekiyor. Afişte, Erzurum, Kars, Diyarbakır, Ağrı, Van illeri Ermenistan sınırları içinde gösteriliyor ve haritanın altında “Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanının Tayyip Erdoğan olduğunu, Erzurum’un Ermenistan’a verileceğini biliyor musunuz? Erzurumlu sandıkta bunun hesabını sormayacak mı?” yazısı yeralıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan adına Erzurum Savcılığı’na yapılan başvuru üzerine CHP lideri Deniz Baykal ve CHP Erzurum İl Başkanı Nevzat Özbekir hakkında soruşturma başlatıldı.

Erzurum'daki afişler belediye kararıyla toplatıldı.

AKP’nin şikayeti yalnızca Erzurum’daki afişlerle sınırlı kalmadı. AKP, Ankara Başsavcılığı’na başvurarak CHP’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gemi almasını eleştiren afişlerinin toplatılmasını istedi.

Öte yandan Antalya Merkez İlçe Seçim Kurulu AKP’nin Erdoğan’ın Türk bayrağı birlikte yeraldığı ilan ve afişlerini yasakladı. Kurul, üzerinde ayyıldızlı tişört giyen bir çocuk ve Türk bayraklı nüfus cüzdanları taşıyan kişilerin bulunduğu CHP afişlerinin toplatılması için de karar aldı.

YSK’dan Onay Yok

AKP’nin Erzurum’daki CHP afişlerine dönük sert tepkisine YSK destek vermiyor. Kurul yetkilileri, CHP afişlerinin ‘eleştiri sınırları’ içinde olduğunu belirtirken, seçim dönemlerinde bu tür afişlerin kullanılmasını ‘normal’ buluyor. Kurulda yapılan değerlendirmelerden AKP’nin eleştirilerinin ‘gereksiz’ olduğu sonucu çıktı.

YSK, Antalya Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun AKP’nin Erdoğan’ın Türk bayrağı ile birlikte yeraldığı ilan ve afişlerini yasaklayan kararını da kaldırdı. Kurul yetkililerinden alınan bilgiye göre ilan ve afişlerde Türk bayrağı resmi kullanımda olduğu gibi aynı büyüklükte ve aynı şekilde kullanılmıyor. Bu yüzden de, Türk bayrağı ve yıldızının farklı ölçülerde kullanılmasında sakınca bulunmuyor.

XS
SM
MD
LG