Erişilebilirlik

İngiliz Hükümetinden Rüşdi Açıklaması


İngiltere, Salman Rüşdi’ye şövalyelik ünvanının, edebiyat alanındaki katkıları nedeniyle verildiğini, Müslümanlara hakaret ya da Hazreti Muhammed’i küçümseme amacı taşımadığını bildirdi.

İngiliz hükümeti sözcüsü, Rüşdi’yi ödüllendirdiği için İngiltere’de yeni saldırılar düzenleneceğini bildiren El Kaide'nin tehdidi üzerine bu açıklamayı yaptı.

Kraliçe Elizabeth, 60 yaşındaki Salman Rüşdi’ye şövalyelik ünvanı vermişti. Müslüman bir Hintli olan "Şeytan Ayetleri" adı kitabın yazarı Rüşdi, yıllardır İngiltere’de sürgünde yaşıyor. 1988 yılında yayınlanan kitap, Müslüman dünyasının büyük bölümünde Müslümanlığa ve Hazreti Muhammed'e hakaret olarak algılanmış, İran'ın o zamanki dini lideri Ayetullah Humeyni, yazar Salman Rüşdi hakkında "ölüm fermanı" yayınlamıştı.

El Kaide’nin iki numaralı lideri Ayman el Zevahiri, tehdit mesajında, İngiltere’nin yeni Başbakanı Gordon Brown’ı, eski Başbakan Tony Blair’in politikalarını izlememesi konusunda da uyardı. Zevahiri, bu politikaların İngiltere’ye, Irak, Afganistan ve hatta Londra’da felaket getirdiğini söyledi.

İngiltere'nin yazar Rüşdi'ye Şövalye ünvanı verme kararı, başta Pakistan olmak üzere çeşti ülkelerde protesto gösterilerine yolaçmıştı.

Başbakan Brown, Londra ve Glasgow’daki son terör saldırılarının soruşturması sırasındaki tutumundan dolayı, İngiliz Müslüman toplumundan büyük övgü almıştı.

Zevahiri'den 'Çok İsabetli Karşılık' Tehdidi

Glasgow ve Londra’da meydana gelen bombalı saldırı girişimlerinin kısa bir süre ardından, El-Kaide şimdi de İngiltere’yi yeni bir saldırıyla tehdit etti. Tehdit, örgütün iki numaralı lideri Ayman el Zevahiri tarafından internette yayınlanan 20 dakikalık bir video teyple yapıldı. Zevahiri, tehdit sebebinin, İngiltere’nin yazar Salman Rüşdi’ye şövalyelik unvanı vermesi olduğunu söyledi. El Kaide’nin iki numaralı lideri, İngiltere’nin Rüşdi’ye böyle bir unvan vermesinin İslam’a hakaret olduğunu iddia etti. Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri adlı kitabı, tüm dünyada Müslümanların tepkisini çekmiş, İran dini liderliği yazar hakkında 1989 yılında ölüm fermanı çıkarmıştı. İran hükümeti, 1998’de fetvayı artık desteklemediğini açıklamıştı.

İngiltere ise Zehaviri’nin iddialarını reddetti ve “İngiliz yaşam tarzının değiştirilemeyeceğini” vurguladı.

El Kaide ikinci lideri Zevahiri yaptığı terörist saldırı tehditinde, İngiltere’nin yeni başbakanı Gordon Brown’ı da uyardı. El-Kaide’nin ideolojik mimarı olduğuna inanılan Zehaviri, “Blair’in halefine diyorum ki, selefinin politikaları Afganistan ve Irak’ta, hatta Londra’nın merkezinde felaketler yarattı. Eğer ders almazsan, inşaallah, senin anladığından emin oluncaya kadar onları tekrarlamaya hazırız,” dedi. Zehaviri, İngiltere’ye “çok isabetli bir karşılık” vereceklerini iddia etti.

İngiltere Başbakanlık makamından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada ise, “Teröristlerin İngiliz yaşam tarzını yıkmalarına izin vermeyeceğiz” denildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak, “İngiltere hükümeti Rüşdi’ye verilen ünvanın İslam ya da Hazreti Muhammed’e bir hakaret niyetiyle verilmediğini halihazırda açıklamış bulunmaktadır,” dedi. Bakanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Rüşdi’ye ünvanının edebiyata yaptığı katkılardan dolayı verildiği” belirtildi. Sözcü, “İngiliz çıkarlarına gerek ülke içi, gerekse ülke dışında saldırı riskini önlemek için, uluslararası terörizm tehditiyle savaşmaya devam edeceğiz,” dedi.

Rüşdi’ye geçtiğimiz Haziran ayında Kraliçe’nin Doğum Günü Onur Listesi’nde şövalyelik unvanı verilmesi çeşitli ülkeler tarafından protesto edilmişti. İran, ünvanın İngiliz yetkililer arasında “İslam korkusu”na işaret ettiğini iddia ederken, Pakistan, parlamentosundan bir karar tasarısı geçirerek, ünvanla “İngiltere’nin sadece Pakistan halkını hayal kırıklığına uğratmadığı, aynı zamanda duygularını da incittiği”ni vurgulamıştı.

İngiltere istihbarat yetkililerinin Zehaviri’nin teyp kaydını inceledikleri bildirildi. El Kaide’nin iki numarasının tehditi, Londra’da 21 Temmuz 2005 başarısız saldırı girişimleri sanıklarının mahkemesinin sonuçlanmasından bir gün önceye rastlıyor.

XS
SM
MD
LG