Erişilebilirlik

'Erken Çekilme İç Savaşa Yol Açar'


Irak Dışişleri Bakanı, Amerikan kuvvetlerinin hızla çekilmesinin iç savaşa yol açacağı ve ülkenin çökeceği uyarısında bulundu.

Hoşyar Zebari, şiddetin artmasını önleyen yabancı kuvvetlerin çekilmesinin, ülkede bir güvenlik boşluğu yaratacağını söyledi. Zebari, Irak kuvvetlerinin henüz yeterli güce ulaşamadığını belirtti.

Zebari, Türkiye’nin Irak sınırına 140 bin asker yığdığını da belirtti. Irak Dışişleri Bakanı, Ankara’yı, gerginliği azaltmak için Washington ve Bağdat ile üçlü görüşmelerde bulunmaya çağırdı.

Bu arada Amerika Savunma Bakanlığı, geçmişte de Türk kuvvetlerinin Irak sınırına çok sayıda asker yığdığı haberleri alındığını, ancak bu haberlerin hiçbir zaman gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlık ayrıca Türkiye’nin PKK teröründen kaynaklanan kaygılarını haklı bulduğunu da kaydetti. Buna ek olarak Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow da PKK teröründen ve Irak sınırlarının güvenirliğinden kaygı duyulduğunu bildirdi.

Öte yandan Irak’ta dünkü şiddet olaylarında en az 22 kişi daha hayatını kaybetti. Bağdat’ın doğusunda yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az 9 Iraklı asker ölürken, 20’si yaralandı.

Şiddet olaylarının ardından bazı Şii ve Sünni politikacılar, Iraklı sivillere silahlanmaları ve kendilerini savunmaları çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG