Erişilebilirlik

Avrupa'dan Adayları Destekleme Platformu


Önümüzdeki seçimler için AB ülkelerinden aday olan ve seçilme şansı bulunan adayları desteklemek için ‘Avrupalı Türk Adayları Destekleme Platformu’ oluştu.

Türkiye dünyanın en büyük göç veren ülkelerinden biri. Çeşitli verilere göre sayısı an az 5 milyona ulaşan Türk kökenli nüfus Türkiye dışında yaşıyor. Bunların 4,5 milyonla ezici çoğunluğu ise AB ülkelerinde bulunuyor.

Başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinde 18 yaş üzerindeki Türk vatandaşı veya çifte vatandaşlık statüsüne sahip kişilerin toplam sayısı ise 2,5 milyon. Bu sayı Türkiye’nin en çok milletvekili çıkaran üçüncü büyük kenti İzmir´e yakın bir seçmen sayısına eş değerde. Oy kullanabilmeleri halinde yaklaşık 25 milletvekilini parlamentoya gönderebilecek olan Avrupalı Türkler şimdi oluşturdukları söz konusu platformla, 22 Temmuz seçimlerinde aday ve seçilme şansı yüksek Avrupalı Türk üç adayı destekleme kampanyası başlattı.

Almanya Türk Toplumu, Avrupa Türk Demokrasi Vakfı, Avrupalı Türk İşadamları Birliği, Avrupa Milli Görüş Teşkilatı ve Avrupa Turizm İşletmeleri gibi toplam 18 çatı örgütünün bir araya geldiği platformun sözcülerinden Türkiye Araştırmalar Merkezi yöneticisi Faruk Şen, başta hükümet olmak üzere Türkiye’de siyasetin yurtdışındaki seçmen ve adayları dışladığını savunuyor ve bunu protesto etmek için platformu yaşama geçirdiklerini belirtiyor.

Avrupa Turizm İşletmeleri başkanı Hüseyin Baraner yurtdışında yaşayan Türklerin Ankara tarafından dikkate alınmadığını ve siyasi bir potansiyel olarak da değerlendirilmediğini öne sürüyor.

Demokrat Parti’nin İstanbul adaylarından Neval Sevindi’de söz konusu platforma Türkiye’den destek verenlerden. Sevindi yurtdışındaki Türklerin sesi olmayı amaçladığını belirtiyor.

‘Avrupalı Türk Adayları Destekleme Platformu’ öncelikli olarak Almanya’da yaşayan üç milletvekili adayını yoğun bir kampanya ile desteklemeyi amaçlıyor. Bu adaylardan seçilme şansı en yüksek olanı ise Demokrat Parti Ankara listesinde birinci sırada yer alan Aydın Yardımcı.

XS
SM
MD
LG