Erişilebilirlik

Avustralya: Irak'a Petrol İçin Asker Gönderdik


Avustralya, ilk kez, ülkenin petrol kaynaklarını güvence altına alma amacıyla Irak’a asker gönderdiğini açıkladı.

Savunma Bakanı Brendan Nelson, Ortadoğu’daki enerji kaynaklarının güvenceye alınmasının Avustralya için öncelik taşıdığını söyledi.

Ancak Bakan, Avustralya askerlerinin sadece petrol değil, Ortadoğu’daki insani krizin daha da büyümemesi için Irak’a gönderildiğini de sözlerine ekledi.

Başbakan John Howard, 2003 yılında asker gönderme kararı alırken Irak savaşının petrolle ilgisi olmadığını ısrarla vurgulamıştı.

Ortadoğu'daki Doğal Kaynakların Stratejik Önemi

Avustralya Savunma Bakanı Brendan Nelson, Ortadoğu’daki doğal kaynakların güvence altına alınmasının ülkesi için stratejik önem taşıdığını söyledi. Hükümetinin ulusal güvenlik politikası hakkında gazetecilere bilgi veren Nelson petrol Irak savaşına katılma kararında bunun önemli rolü olduğu vurguladı.

Avustralya’nın ulusal savunma ve askeri stratejisinin belirlenmesinde petrol kaynaklarının güvenliğinin de dikkate alındığını söyleyen Bakan, bu politikanın Irak’la sınırlı olmadığını tüm dünyaya petrol sevk eden tüm Ortadoğu’yu kapsadığını söyledi.
Şu anda Irak’ta 15 bin Avustralya askeri bulunuyor. Savunma Bakanı Brendan Nelson “petrol konusu önemli olsa da şu anda askerlerin ana görevi insanı yardımdır, durumun daha da kötüleşmesini önlemektir” dedi.

Avustralya Başbakanı John Hoqard, 2003 yılında, ülkesinin Amerika’yla birlikte savaşa katılmaya karar verdiğini açıklarken kararın petrolle hiçbir ilişkisi olmadığını ileri sürmüş, askeri operasyonun Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sınırlı olduğunu savunmuştu.
Muhalefetteki İşçi Partisi Başbakanı halka yalan söylemekle suçladı, bu yıl sonunda yapılacak parlamento seçimlerini kazanırsa Irak’taki Avustralya askerlerini geri çekme sözü verdi.

Avustralyalı savaş aleyhtarları yıllardır hükümeti halka yalan söylemekle suçluyor, savaşın gerçek nedeninin petrol olduğunu kitle imha silahlarının bahane olduğunu iddia ediyordu.

Hükümet yetkilileri eleştirileri reddediyor, Avustralya’nın Amerika’yı desteklemeye kararlı olduğunu söylüyor. Yetkililer, Basra ve çevresindeki Avustralya askerlerinin Irak’ta istikrar sağlanmasına katkıda bulunduğunu ayrıca teröristlerle mücadele Amerikan birliklerini desteklediğini belirtiyor ve Avustralya birliğini zamanından önce geri çekmenin sözk onusu olmadığını vurguluyorlar.

Avustralya'da, savaştan bir süre sonra, hükümetin Irak'a asker göndermesinin dayanağı sayılan istihbarat raporlarıyla ilgili olarak Parlamentoda soruşturma açılmıştı. Savaşı protesto etmek için görevinden istifa eden üst düzey bir istihbarat yetkilisi, Hükümeti, askeri müdahaleyi haklı göstermek için Irak tehdidini abartmak ve istihbarat raporlarını çarpıtmakla suçladı. Hükümet ise iddiaları reddetmiş ve soruşturma sonuç alınamadan sona ermişti.

Aynı şekilde İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Bush yönetiminin de savaş fikrini savunmak için istihbarat raporlarını çarpıttığı öne sürülmüştü.

XS
SM
MD
LG