Erişilebilirlik

Kosova ABD Diplomasisini Zorluyor


Kosova’nın geleceği dünkü Rus Amerikan görüşmelerinde ele alınan konular arasındaydı. Sırbistan’a bağlı Kosova şu anda Birleşmiş Milletler’in idaresi altında. Amerika ve Rusya Kosova’ya koşullu bağımsızlık verilmesini öngören Birleşmiş Milletler raporu üzerinde anlaşamıyor. Gözlemciler bu raporu uygulamadaki gecikmenin, Amerika ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri gerebileceğini belirtiyorlar.

Eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari’nin Kosova’ya koşullu bağımsızlık verilmesini öngören raporunu sunmasından bu yana üç ay geçti. Amerika ile dört Avrupa ülkesinin desteklediği rapor üzerinde, Kosovalı Arnavut ve Sırpların bir yıl süren pazarlık görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Rusya, Ahtisaari’nin bulduğu, ve Kosova nüfusunun yüzde beşini oluşturan Sırplar için güvenlik garantilerini içeren, koşullu bağımsızlık çözümüne karşı çıkıyor.

Rusya Güvenlik Konseyi’nin bu planı desteklemesini de, veto yetkisini kullanacağı tehdidiyle engelliyor ve görüşmelere devam edilmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler, Kosova’yı 1999 yılında NATO kuvvetlerinin Sırbistan’ı bombalamasından bu yana yönetiyor. Birleşmiş Milletler’e halen 16 bin kişilik bir NATO kuvveti de destek veriyor. Kosova’nın statüsünün belirlenmesinde yıllardır süren gecikmeden bıkan yerel yönetim, tek yanlı bağımsızlık ilan etme tehdidinde bulunuyor. Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nden Steven Meyer tek yanlı bağımsızlığın Amerikan diplomasisi için sorun yaratacağını öne sürüyor:

"Bu tek yanlı bağımsızlık ilanını tanırsak, uluslararası hukuk ve demokratik süreçten yana olduğumuzu söylemek, bizim için çok zor olur. Eğer tanımazsak, o zaman da Kosova halkının büyük çoğunluğunu oluşturan Amerika yanlısı halk, bizi çok farklı bir açıdan görmeye başlar."

Ahtisaari, NATO’nun Kosova’da barışı koruma ve hükümetini denetleme görevlerini Avrupa Birliği’nin üstlenmesini istiyor. Yunanistan’ın Washington Büyükelçisi Alexandros Mallias aynı zamanda bir Balkan uzmanı.Yunan büyükelçi, Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan Avrupa Birliği’nin Kosova’da bu görevleri üstlenemeyeceğini söylüyor:

"Güvenlik Konseyi’nin tüm daimi üyelerinin uzlaşması lazım. Bu nedenle, Rusya’yı bu işe razı etmek ve çözüme dahil etmek gerekir. Kosova esasında bir Avrupa sorunudur. Kosova Avrupa üzerinde ve Avrupa sahnesinde yer alan bir topraktır."

Amerikalılarla Avrupalılar, Kosova’nın bağımsız olması gerektiğine inanıyor. Ancak Steven Meyer, eğer gecikmeler devam ederse, bu konudaki görüşbirliğini kaybetme tehlikesinin doğacağını ve egemen bir devletin topraklarından bir bölümünde bağımsız devletin kurulmasına karşı çıkanların olabileceğine işaret ediyor. Bu görüştekiler, kaygı verici bir örnek oluşturmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Başkan Bush ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin dün Maine’de yaptıkları görüşmede, Kosova konusu üzerinde de durdu, ancak görüşmede fazla bir ilerleme kaydedilmedi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley görüşmede, ilerleme sağlayabilecek bir çözüm bulmak için, Avrupalı müttefikler ve Birleşmiş Milletler çerçevesinde görüşmelere devam etme kararı alındığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG