Erişilebilirlik

2 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


Washington Times Türkiye ile Iraklı Kürtler arasında gerginliğin artmasına rağmen, Kuzey Irak’la Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin de giderek yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Nicholas Birch imzalı haberde, Kuzey Irak’ta bir çok önemli ihalenin Türk firmaları tarafından kazanıldığı ve bölgedeki mağazalarda Türk mallarının satıldığı vurgulanıyor:

“Bu yoğun ticaret ve yatırım, Türkiye’nin PKK militanlarıyla mücadele için Kuzey Irak’a müdahalede bulunma tehditleriyle büyük bir çelişki oluşturuyor. Dış ticaretten sorumlu devlet bakanı Kürşat Tüzmen, Irak’la yapılan ticaretin 2006 yılında 3 milyar doları bulduğunu ve bu yıl 5 milyar dolara ulaşabileceğini söylüyor. Bu paranın büyük bir kısmı ise, ayrılıkçı Kürtlerle 20 yıldır sürdürülen mücadele nedeniyle yoksullaşan Güneydoğu Anadolu’ya gidiyor.”

Los Angeles Times Irak savaşının en büyük destekçilerinden Senatör Richard Lugar’ın da artık Irak’ta politika değişikliği istemeye başladığını kaydediyor. Ancak gazetenin yorumunda, Başkan Bush’un her türlü eleştiri ve öneriye kulak tıkadığı ve Irak konusunda bir hayal dünyasında yaşadığı görüşüne de yer veriliyor:

“Sağcılar, Lugar’ın, mevcut politikanın faturasının ağır olduğu ve Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısında indirime gidilmesi gerektiği görüşüne karşı çıkacaktır. Solcular ise, Amerika’nın Ortadoğu’daki çıkarlarını korumak için Irak’ta önemli miktarda asker bırakılması önerisine muhalefet edecektir. Ancak Lugar’ın gecikmeli de olsa itirazlarını dile getirmesi, Irak konusunda partiler üstü bir politikanın tartışılması için bir zemin oluşturuyor. Tabii, hala böyle bir zemin kaldıysa.”

İran’da benzinin karneye bağlanması sonrasında yaşanan protesto eylemlerini değerlendiren USA Today, dinci rejimin devrilebilmesinde ekonomik yaptırımların büyük önem taşıdığını savunuyor. Gazete, İran’a karşı askeri bir müdahalenin Amerika’ya yönelik tepkileri artıracağını ve İranlı muhalifleri de hükümetin yanında yer almaya zorlayacağını vurguluyor:

“Ne tür ekonomik baskılar uygulanması gerektiği hemen belirlenemeyecektir. Elbette ki diplomatik çabaların sabırla sürdürülmesi, sonuç alıp almayacağı belirsiz ekonomik yaptırımlar uygulanması ve kapalı kapılar ardında baskı uygulanması can sıkıcı olacaktır. Ancak, askeri müdahale seçeneği işleri çok daha kötü bir noktaya götürebilir. Bu yüzden askeri müdahale son seçenek olmalıdır. İran’da bir Kadife Devrim henüz ufukta gözükmüyor ama ne kadar uzun sürerse sürsün, doğru politika böyle bir devrimi hedeflemektir.”

Christian Science Monitor gazetesi, Senatonun Göçmenlik Tasarısını engellemesinin ardından, konuyla ilgili mevcut yasaların daha etkin bir biçimde uygulanması çağrısında bulunuyor. Gazete, bir yandan sınır güvenliği artırılırken, bir yandan da Amerika’daki kaçak göçmenlere daha insanca yaklaşılmasını istiyor:

“11 Eylül saldırılarından sonra, kaçak göçmenlerden kaygı duyan Amerikalıların oranı yüzde 15’ten, yüzde 45’e çıktı. Amerikan halkının büyük bir kısmı yabancı işçileri içtenlikle kabulleniyor ancak bu işçilerin Amerika’da yasal bir statüyle kalmasını istiyor. Az bir farkla reddedilen Göçmenlik Tasarıyla ilgili tartışmalar sırasında, federal hükümetlerin geçmişte bu konuda yaptığı yanlışları düzeltmek konusunda bir uzlaşma sağlandı. Ancak Amerikalılar, bu konuda sözlere değil, gördüklerine inanma eğiliminde. Bu nedenle onlara somut örnekler göstermek gerekiyor. Ancak bu yapıldıktan sonra yeni bir göçmenlik reformu hayata geçirilebilir.”

XS
SM
MD
LG