Erişilebilirlik

Sekizinci Zanlı Avustralya'da Gözaltında


İngiltere ve İskoçya'daki terör saldırılarına karıştığına inanılan sekizinci zanlı Avustralya'da gözaltına alındı. 27 yaşında ve Hindistan vatandaşı olan bu kişinin, Avustralya’yı terketmek üzere Brisbane havaalanına gittiğinde yakalandığı bildirildi.

İngiliz yetkililer son gözaltı olayını doğruladı. Ayrıca İngiltere'de, olayla ilgili olarak 7 kişi gözaltında bulunuyor. Bunların 5'nin doktor ya da tıp öğrencisi, birinin Irak, birinin Ürdün vatandaşı olduğu bildiriliyor.

İçişleri Bakanı Jacqui Smith, parlamentoda yaptığı konuşmada toplam altı kişinin tutuklandığını ve Glasgow’daki saldırı girişiminde yanan yedinci zanlının halen tedavi gördüğünü açıkladı.

Smith, polisin ülke çapında 19 yerde arama yaptığını da söyledi ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu arada İngiliz basını, tutuklananlar arasında biri Irak’ta diğeri Ürdün’de eğitim görmüş iki doktor bulunduğunu bildirdi. Doktorların kimlikleri Bilal Abdullah ve Muhammed Aşa olarak açıklandı. Bilal Abdullah’ın Glasgow havaalanı terminaline çarpan aracın içinde bulunduğu kaydedildi.

Sekiz Kişi Gözaltında

İngiltere’de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan üç terörist saldırı girişimine ilişkin soruşturma derinleşirken, gözaltına alınan şüpheli sayısı, son olarak Avusturalya'da yakalanan kişiyle 8'e yükseldi.

İngiltere'de gözaltında tutulan yedi kişiden birinin 2005 yılında İngiltere’ye yerleşen Dr. Muhamed Asha olduğu açıklandı. Bazı haber kaynakları, Asha’nın tıp eğitimini 2004’te Ürdün’de tamamladığını ve eşiyle birlikte gözaltına alındığını kaydediyor. Ürdün’de bir açıklama yapan Asha’nın babası oğlunun masum olduğunu iddia etti.

İngiliz yetkililer saldırıda uygulanan yöntem ve taktiklerin olayın sorumlusunun El Kaide olduğunu gösterdiğini belirtirlerken, Başbakan Brown ve İçişleri Bakanı Smith tehdidin “uzun dönemli” nitelikte olduğunu vurguladı. İçişleri Bakanı Smith saldırı girişimlerini “canice” şeklinde niteleyerek, “saldırıların, İngiliz değerleri ya da ülke içinde yaşayan farklı dini topluluklardan hiçbiriyle ilişkisi yoktur,” dedi. Smith, bununla birlikte, “insanları terörizme sokan ideoloji ile mücadele” yollarına eğileceklerini vurguladı.

Başbakan Brown’un sözcüsü de, hükümetin olaylar sebebiyle acele içinde terör yasaları çıkartmayacağını açıkladı. İngiltere’de gözaltına alınan terör şüphelilerinin ne kadar süreyle polis nezaretinde tutulması konusunda geçmişte büyük tartışma yaşanmıştı. İktidardaki İşçi partisi milletvekilleri Blair hükümetinin 90 gün önerisi aleyhine oy kullanmışlardı. Şu anda gözaltında tutukluluk süresi en fazla 28 gün olarak uygulanıyor. Muhalefetteki Liberal Demokrat Parti’nin bir sözcüsü, yeni Başbakan Brown’u son terör olayları konusunda kullandığı “ölçülü ton”dan dolayı övdü.

İngiltere’deki terör saldırıları sebebiyle, bütün hava ve demiryolu ulaşımında ek önlemler alınırken, halk, yolculuklarında gecikme olabileceği konusunda sürekli uyarılıyor. Başlıca havaalanlarına özel araç girişine de büyük kısıtlamalar getirildi. Ülkedeki terör alarmı ise en üst düzeyde kalmaya devam ediyor. Bu arada, Amerikan istihbaratının İngiltere’yi Glasgow’da saldırı olabileceği konusunda uyardığı yolundaki haberler konusunda hükümet bir yorum yapmadı. İngiliz medyası, Amerika’dan İngiltere’ye yapılan uçuşlara ise ek güvenlik görevlilerinin yerleştirildiğini iddia etti.

Çeşitli ulaşım noktalarına yapılan terör saldırıları ya da girişimleri sebebiyle, İngiliz halkı son üç yıldır yaz aylarını yoğun terör tehdidi altında geçiriyor.

XS
SM
MD
LG