Erişilebilirlik

Irak'ta Haziran'da Bin 200'ü Aşkın Sivil Öldü


Irak hükümeti, Haziran ayındaki sivil kayıpların sayısının, Amerikan askerlerinin artırıldığı Şubat ayından bu yana en düşük düzeyde olduğunu bildirdi.

Irak içişleri, savunma ve sağlık bakanlıkları tarafından hazırlanan rapora göre, geçen ay bin 200’den fazla, Mayıs ayında da bin 900’den fazla sivil hayatını kaybetti.

Amerika, bu yıl başında şiddet olaylarını azaltmak amacıyla Bağdat ve El Anbar illerindeki asker sayısını artırmıştı. Amerikalı askeri sözcü Korgeneral Christopher Garver, sivil kayıplardaki azalma sayısının asker artırımına bağlı olup olmadığını bilmediğini söyledi. Ancak Garver bombalı araçla ve yola döşenen patlayıcılarla düzenlenen saldırıların hala en büyük tehdit olduğunu belirtti. Korgeneral Garver, bomba imalathaneleri ve intihar bombacılarına yönelik operasyonların sürdüğünü kaydetti.

Amerikan ve Irak askerlerinin başkent Bağdat’ın yüzde 50’sini kontrol ettiği belirtiliyor.

Bununla birlikte Nisan’dan Haziran sonuna kadar süren dönem, 2003 Mart’ında Irak savaşının başlamasından bu yana Amerikan askerlerinin en yoğun kayıp verdiği üç aylık dönem oldu. Yalnızca Haziran ayında Irak’ta 90 Amerikan askeri öldü.

Bu arada dün Bağdat’ta iki ayrı çatışmada iki Amerikan askerinin daha öldüğü bildirildi.

Öte yandan Irak Başbakanı Nuri el Maliki, yerel seçimlerin bu yıl sonundan önce düzenleneceğini duyurdu. Yerel seçimler, Başkan Bush’un Irak için belirlediği öncelikler arasında yer alıyor.

XS
SM
MD
LG