Erişilebilirlik

Saldırılarla İlgili Soruşturma 'Netleşiyor'


Londra ve Glasgow’da düzenlenen başarısız terör saldırılarının ardından İngiltere’de tüm seyahatlerde güvenlik önlemleri artırıldı ve terör alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

Başbakan Gordon Brown televizyonda yaptığı açıklamada, İngiltere’nin El Kaide bağlantılı teröristlerin uzun vadeli tehdidine hedef olduğunu söyledi. Polis saldırı girişimlerinin ardından şüpheli aramaya devam ediyor.

Saldırılarla ilgili beş zanlı halen gözaltında bulunuyor. Bu kişiler arasında hafta sonu İngiltere’nin kuzeyinde gözaltına alınan üç kişi de bulunuyor. Peter Clarke, gözaltındakilerle ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Gözaltındaki üç kişi Cuma günü Londra’daki saldırı girişimiyle ilgili olarak sorgulanıyor. Diğer iki kişiyse Cumartesi günü yanan araçlarını Glasgow havaalanı terminali girişine çarptıktan sonra yakalanmıştı. Araçtakilerden biri ağır yanık teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Polis dün bu kişinin yatırıldığı hastanenin dışında parkeden şüpheli bir aracı tahrip etti.

İngiltere’nin terörle mücadeleden sorumlu yetkilisi, Londra ve Glasgow’da düzenlenen başarısız saldırı girişimleriyle ilgili soruşturmanın hızla ilerlediğini ve iki olay arasındaki bağlantının gittikçe daha da netleştiğini açıkladı.

Gazetecilere açıklama yapan Peter Clarke, soruşturmayı yürütenlerin, saldırıların nasıl planlandığını anlamaya başladıklarını da bildirdi. Clarke, Liverpool’da polisin, bombalı saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen iki evde arama yaptığını belirtti.

'ABD'de Alarm Düzeyi Yükseltilmedi'

Bu arada Amerika İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, İngiltere’deki son saldırı girişimlerinin, Amerika’daki terör tehditleriyle bağlantısı olmadığını açıkladı.

Fox Haber Televizyonu’na açıklama yapan Chertoff, Amerikan havaalanlarında ve özellikle de Amerika-Avrupa arasında sefer yapan uçaklarda güvenliğin artırıldığını bildirdi. Bununla birlikte Chertoff, güvenlik tedbirlerinin özel bir tehditten kaynaklanmadığını, yalnızca ‘önlem olsun’ diye alındığını belirtti.

İç Güvenlik Bakanı Chertoff, istihbarat birimlerinin Amerika’ya saldırı olacağı yönünde bilgi almadığını, bundan dolayı terör alarm düzeyinin yükseltilmediğini söyledi. Chertoff, yine de halkın yine de olası saldırılara karşı tetikte olmasını istedi.

Başkan Bush da, İngiltere’nin yeni Başbakanı Gordon Brown’ı saldırı girişimlerinin ardından gösterdiği güçlü tavırdan dolayı kutladı. Bush, İngiltere ve İskoçya’daki saldırı girişimlerinin, “radikallere karşı savaşın devam ettiğini gösterdiğini” söyledi.

İngiltere’deki olayların ardından bu ülkede terör alarmı “kritik” düzeye çıkarılmıştı. Son gelişmelerle ilgili Londra muhabirimiz Mevlüt Katık'ın haberini yukarıdaki Windows Media bağlantısından dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG