Erişilebilirlik

Seçim Meydanları Isınıyor


22 Temmuz seçimleri için son dönemece girilen Türkiye’de, meydanlardaki siyasi tansiyon giderek yükseliyor. Siyasi partiler arasında karşılıklı suçlamaların dozu arttı. Partiler, miting meydanlarında en çok cumhurbaşkanlığı seçimi ve terörle mücadele konularında birbirlerine yükleniyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkıanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, en fazla miting düzenleyen siyasi lider olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar 25 ili gezen Erdoğan’ın hedefi, seçime kadar bütün illere gitmek. Dışişleri Bakanı ve partisinin cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül’ü mitinglerinde daha çok öne çıkartan Erdoğan, Gül’ün memleketi Kayseri’ye TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı da götürdü. Böylelikle AKP’nin üç önemli ismi seçmenin karşısında ‘birlik görüntüsü’ verdi.

Muhalefet partilerinin az sayıda miting düzenlemesini eleştiren Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) sonra Milliyetçi Hareket Partisi’ni (MHP) de açıkça hedef aldı. Erdoğan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın idam cezasının infaz edilememesinden MHP’yi sorumlu tuttu.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise çeşitli illerde düzenlediği mitinglerde Başbakan Erdoğan’ı terörle mücadelenin gereğini yapmamakla suçladı. Bahçeli, eleştirilerinin dozunu Erzurum’da yükseltti ve Öcalan’ın asılması için idam sehpalarında kullanılan ipi “Al sana ip” diyerek meydana fırlattı.

Seçim çalışmalarına Cenevre’deki Sosyalist Enternasyonal toplantısı dolayısıyla kısa bir ara veren CHP lideri Deniz Baykal, Trakya’da yeniden seçmenin karşısına çıktı. Baykal da, Bahçeli gibi ağırlıkla terörle mücadeleyi işleyerek AKP’yi hedef aldı. Baykal, AKP Hükümeti’nin 2003’te Dubai’de Amerika ile parafe ettiği ancak uygulamaya konulmayan bir anlaşmayı kullandı. Baykal, bu anlaşmada bir milyar Dolar'lık hibe karşılığında Türkiye’nin Kuzey Irak’a terör amaçlı bir harekat düzenlemesinin Amerika’nın iznine bağlandığını öne sürdü. AKP’den, böyle bir anlaşmanın olmadığı yanıtı gelince de Baykal, anlaşma metnini kamuoyuna açıkladı.

Öte yandan Demokrat Türkiye Partisi’nin (DTP) desteklediği bağımsız adaylar seçim çalışmalarına 3 günlük ara vermek zorunda kaldılar. Çünkü DTP’nin önde gelen isimlerinden Demokrasi Partisi (DEP) davasından 10 yıl cezaevinde kalan eski milletvekili Orhan Doğan, seçim çalışmaları sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Doğan’ın ardından yas ilan eden DTP’liler, seçim çalışmalarına hafta içinde yeniden devam edecekler.

Yüzde 10’luk ülke barajını aşıp aşamayacağı merak edilen Demokrat Parti’nin (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar da, memleketi Elazığ da partisinin baraj problemi yaşamayacağına inandığını dile getirdi.

XS
SM
MD
LG