Erişilebilirlik

Türkiye'de Amerikan Aleyhtarlığı Artıyor


Pew Merkezi tarafından yayınlanan raporda, en çok Türklerin Amerika hakkında olumsuz görüşlere sahip olduğu belirlendi. Ankete göre, Türklerin yüzde 83’ü Amerika hakkında olumsuz görüş belirtirken; sadece yüzde 9’u olumlu görüş bildirdi.

Pew Merkezinin raporunda, Amerika’nın politikalarına muhalefet edenlerin giderek Amerika’nın değerlerini de beğenmediği yazıyor. Örneğin Türkiye’de Amerika’nın demokrasi konusundaki fikirlerini beğenmeyenlerin oranı yüzde 81.

Ankette, Türkiye’de, Avrupa Birliği’nin imajının da bozulduğu belirlendi. Rapora göre, Türklerin sadece yüzde 27’si Avrupa Birliği hakkında olumlu görüşlere sahip. 2004 yılında bu yüzde 58 civarındaydı.

Amerika'nın Politikalarına Muhalefet Giderek Artıyor

Amerika’nın dış politikasına ve Başkan Bush’a tüm dünyada duyulan hoşnutsuzluğun arttığı belirlendi.

Pew Merkezi’nin yaptığı araştırma, son beş yılda Irak ve Afganistan savaşları ile terörle mücadeleye desteğin düştüğünü gösterdi.

46 ülke ile Filistin topraklarında yapılan araştırma, Amerika’ya olumsuz duyguların özellikle Müslüman ülkelerde daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

Dış politika hakkındaki olumsuz bulgulara rağmen araştırmaya göre, ülkelerin çoğunda yaşayan insanlar Amerika hakkında olumlu görüş besliyor.

Amerikan Pew merkezinin araştırması Çin hakkındaki görüşlerin tüm dünyada gerilediğini de belirledi. Rusya hakkındaki duygular karışık olmakla birlikte, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e duyulan güvende büyük düşüş kaydedildi.

XS
SM
MD
LG