Erişilebilirlik

İsrail Batı Şeria'ya Operasyon Düzenledi


İsrail birlikleri Batı Şeria’daki Nablus kentine operasyon düzenledi. Filistinli yetkililer, operasyonun Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yeni hükümetine zarar verdiğini açıkladı.

İsrailli askeri yetkililer, militan araması yaptıklarını ve bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini bildirdi. Operasyonda iki Filistinli tutuklanırken, beş İsrail askeri de yaralandı.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad İsrail’i, hükümetinin bölgede güvenliği sağlama çabalarını baltalamakla suçladı. Feyyad, Gazze’nin Hamas militanlarının eline geçmesinin ardından, Mahmud Abbas’ın kurduğu olağanüstü hükümete başkanlık ediyor.

İsrail yeni Filistin hükümetini desteklemekle birlikte , Batı Şeria’da militanlara yönelik operasyonların süreceğini bildirdi.

Bu arada, İsrail bugün Gazze’ye gıda yardımı sevkine izin verdi. İsrail, geçen hafta Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesinden bu yana ilk kez sınır kapısını açtı.

Filistinliler'den Blair'in Atanmasına Farklı Tepkiler

Bu arada Eski İngiltere başbakanı Tony Blair’in Orta Doğu’ya özel temsilci olarak atanması farklı tepkilere yolaçtı.

Amerika, Rusya, BM ve Avrupa birliğinden oluşan Orta Doğu Dörtlüsü, Blair’i atarken Gazze ve Batı Şeria’daki son gelişmelerle bölgeye barış getirmenin herzamankinden daha acil hale geldiğini açıkladı.

Konuyla ilgili Elif Ural'ın Kudüs'ten geçtiği haberi yukarıdaki Windows Media bağlantısından okuyabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG