Erişilebilirlik

Portekiz’den Üyelik Desteği


Türkiye’yle müzakerelerde ahde vefa ilkesine sadık bir şekilde hareket eden Almanya, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini 1 Temmuz’da Portekiz’e devrediyor. Altı aylığına bu koltukta oturacak ve bir bakıma Avrupa Birliği’ne yön verecek olan Portekiz, öncelikleri arasında Türkiye’yi göstermese de üyelik konusunda tam destek vermesiyle dikkat çekiyor.

1992 ve 2000’den sonra üçüncü. kez Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Portekiz’in altı aylık programında Türkiye’ye özel bir yer verilmedi ancak genişleme başlığı altında yer alan “Mevcut taahhütlere saygı gösterilmeli” ifadesi Lizbon’un müzakere sürecine bakışını net bir şekilde ortaya koyar nitelikte. Portekiz, hedefini “Türkiye’yle müzakereleri rayına oturtmak ve kabul edilen kurallar çerçevesinde devamını sağlamak” olarak belirlemiş durumda.

Portekiz’in bir önceki Dönem Başkanı Almanya ve bir sonraki Dönem Başkanı Slovenya’yla koordinasyon içinde hazırladığı programı Brüksel’de Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Lobo Antunes tarafından açıklandı. Antunes, Lizbon’un Türkiye’nin üyeliği konusundaki yaklaşımının gayet açık olduğunu belirtti ve gerekli kriterleri karşıladığında Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımını istediklerini söyledi. Antunes, Portekiz hükümetinin Dönem Başkanı olduktan sonra tavır değişikliğine gitmesinin söz konusu olmayacağının altını çizdi.

Türkiye’yle ilgili müzakere kurallarının Avrupa Birliği tarafından konulduğunu hatırlatan Antunes, katılım müzakerelerinin nihai amacının, öngörülen kriterlerin karşılanması şartıyla, üyelik olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin, müzakereleri iyi niyet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde sürdürmesi ve taahhütlerine bağlı kalması gerektiği de Portekizli bakanın altını çizdiği unsurlar arasında yer aldı.

Portekiz, Fransa’nın müzakerelere yeni ve üyelik hedefinden sapma sonucu doğuracak bir yön verme girişiminin yanı sıra aralık zirvesinde Türkiye konusunun Paris’in isteği doğrultusunda tartışılmasına da karşı. Antunes, Fransa’nın, zirve sırasında Türkiye ve genişleme konusunu gündeme getirme hakkına sahip olduğunu, ancak Dönem Başkanı olarak bunu öncelikli ve acilen tartışılması gereken bir konu olarak görmediklerini ifade etti. Genişlemenin coğrafi olmaktan çok siyasi bir konu olduğunu herkesin bildiğini söyleyen Antunes, bu tartışmada tam anlamıyla açık ve net bir sonuca varılmasının kolay olmayacağını belirterek Portekiz’in önceliğinin reform antlaşmasını hazırlamak olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG