Erişilebilirlik

Seçim Bildirgelerinde Vaat Yarışı


22 Temmuz’daki seçimlere kilitlenen Türkiye’de, siyasi partiler arasındaki yarış iyice kızıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi, ‘daha çok demokrasi’ vaadinde bulundu. Anamuhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin, nüfus cüzdanlarının yeşil kart yerine geçmesi ve her üniversiteliye yurt gibi vaatleri dikkat çekiyor. Milliyetçi Hareket Partisi ise iktidara gelmesi durumunda ‘toplumsal onarım ve dönüşüm’ sürecini başlatmayı hedefliyor.

AKP’nin, Ankara’da günlerdir merakla beklenen seçim bildirgesini Başbakan Tayyip Erdoğan açıkladı. Demokratik, laik, sosyal devlet hedefini ortaya koyan Erdoğan, bu doğrultuda anayasanın daha yalın bir şekilde yeniden yazılmasını ve cumhurbaşkanının yetkilerinin yeniden tanımlanmasını istiyor. Partisinin 2013 yılı ekonomik hedeflerinin başında kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkarmak geldiğini anlatan Erdoğan, enflasyonu tek haneli rakamlarda tutacakları sözünü de verdi. Erdoğan, insan hak ve özgürlükleri alanında ‘tam bir açılım’ dönemine girmek istediklerini belirtirken, Türkiye’de işkence, kayıp, gözaltında ölüm, faili meçhul cinayetlere karşı da ‘sıfır tolerans’ yaklaşımını yerleştireceklerini vaat etti.

CHP ise ‘rehabilitasyon programı’ olarak nitelediği seçim bildirgesinde, demokratik cumhuriyetin ‘her koşulda’ korunmasının altını çiziyor. Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması, Güneydoğu’da özel endüstri bölgelerinin kurulması, bölgesel teşvik yerine sektörel teşvik verilmesi de CHP’nin seçim bildirgesinde yer alan unsurlar arasında dikkat çekiyor.

MHP’nin ‘toplumsal onarım ve dönüşüm’ süreci başlatmayı hedefleyen bildirgesinde de anayasanın yenilenmesine ilişkin görüşler var. Bildirgede, Kuzey Irak’ta konuşlu PKK terörünün yok edilmesi için Türkiye’nin ‘uluslararası hukuktan’ kaynaklanan her hakkını kullanacağı ifadesi dikkat çekiyor. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs halkına desteğini daha açık ifade etmesi gerektiğini vurgulayan MHP, bu bağlamda Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile özel işbirliği anlaşmalarının imzalanmasını istiyor.

İstanbul’da KEİ zirvesi

Öte yandan Türkiye, Karadeniz Ekonomik İşbirliği örgütünün 15. yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenecek zirveye evsahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in evsahipliğindeki zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Sırbistan, Moldova ve Ukrayna cumhurbaşkanları ile çok sayıda dışişleri bakanı katılacak.

XS
SM
MD
LG