Erişilebilirlik

Batı Şeria'da Hamas Yetkilisi Tutuklandı


Hamas'ın askeri kanadının kurucusu bu sabah erken saatlerde Batı Şeria'da İsrail askerleri tarafından tutukandı.

Ramallah'ın kuzeyindeki bir köyde tutuklanan Salih Aruri, yaklaşık üç ay önce İsrail'deki bir hapishaneden serbest bırakılmıştı. Aruri, 15 yıl hapis yatmıştı.

Gazze'deki Olaylar İnceleniyor

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'ın Gazze'yi ele geçirmesinin güvenlik güçleri tarafından neden engellenemediği konusunda soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürütecek Komisyonun başkanlığını el Fetih hareketinin Gazze sorumlusu Zekeriya el Agah yapacak.

Bu arada, Mahmud Abbas bugün Gazze'deki komutanlardan Albay Süleyman Kader'i görevden aldı. Filistin yönetimi, Albay Kader'in olaylar sırasında korkakça davrandığını açıkladı.

Abbas dün de güvenlik sorumlusu Raşit Ebu Shbak'ın görevine son verdi.

Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Hamas'ın Gazze'yi ele geçirmesini "darbe" olarak niteledi. Mübarek, Mısır'ın Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'a destek vereceğini söyledi.

Abbas - Olmert Görüşmesi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Pazartesi günü Mısır’da görüşecek. Ehud Olmert, bu görüşmenin İsrail-Filistin ilişkilerinde yeni bir başlangıç olabileceğini söyledi.

Şarm-el Şeyh’te yapılacak görüşmeye, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah da katılacak.

Filistin yönetiminin sözcüsü, İsrail’in Abbas ile doğrudan görüşmelere başlaması gerektiğini açıkladı. Sözcü İsrail’den, Filistinlilerin serbestçe dolaşabilmesi için, Batı Şeria’daki güvenlik kontrolünü kaldırmasını isteyeceklerini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, iki liderin güvenlik alanında işbirliği konusunu ele alacaklarını bildirdi.

Abbas Hamas ile hiçbir şekilde diyaloga girmeyeceğini açıklamış, Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesini “darbe” olarak nitelemişti.

Ortadoğu Dörtlüsü Salı Günü Toplanıyor

Amerika, BM , Rusya ve Avrupa Birliğinden oluşan Orta Doğu Dörtlüsünün temsilcileri Salı günü Kudüs’te toplanıyor.

Toplantıda Hamas’ın Gazze’yi ele geçirmesinden sonra bölgedeki son gelişmeler ele alınacak.

XS
SM
MD
LG