Erişilebilirlik

PKK Kuzey Irak'tan Çıkarılsın


Amerika’nın PKK ile mücadele özel temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston, terör örgütünün kuzey Irak’tan çıkarılmasını istedi.

Washington’daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda konuşan Ralston, PKK’ya Amerika dahil herkesin "katil" gibi muamele etmesi gerektiğini belirtti.

Kuzey Iraklı Kürtlerin PKK’ya karşı etkili bir tutum benimsemesi gerektiğini vurgulayan Ralston, Kürt yönetiminin PKK’ya baskı uygulaması ve örgütü bölgeden kovması gerektiğini belirtti.

PKK ile mücadelede Irak hükümetinin bir ölçüde yardımcı olduğunu belirten Amerikalı general ancak Kürt politikacıların siyasi nedenlerle PKK’ya karşı sert davranır görünmek istemediklerini bildirdi.

Ralston, Türkiye’nin kuzey Irak’a müdahelesi konusunda ise buna Türkiye’nin karar vereceğini, ancak Amerika’nın sınırötesi operasyona karşı olduğunu belirtti. Kuzey Irak’a müdahalenin Avrupa Birliği’yle de ters düşeceğini savunan Amerikalı general bu konuda Türklerin kısa değil uzun vadeli stratejik çıkarlarını gözüne alacaklarını umduğunu söyledi.

Joseph Ralston, Danimarka’nın PKK yanlısı Roj TV’nin yayınlarına izin vermesini de eleştirdi, Türklerin böyle bir kanalın bir NATO müttefikinden yayın yapabilmesine tepki göstermekte haklı olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG