Erişilebilirlik

Erdoğan Büyükanıt'la Görüştü


Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la görüştü. Genelkurmay Başkanlığında yapılan Erdoğan-Büyükanıt görüşmesi, terörle mücadelede ‘kararlılık’ mesajının öne çıktığı Milli Güvenlik Kurulu toplantısından hemen sonra ve Kuzey Irak’a askeri operasyon tartışmalarının devam ettiği bir ortamda yapıldı.

Erdoğan-Büyükanıt görüşmesine Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katıldı. İki saat süren görüşme konusunda taraflar herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Görüşmeden sonra Başbakan Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Emre Taner’i Başbakanlıkta kabul etti.

Bu arada Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le yapacağı haftalık olağan görüşme iptal edildi. Erdoğan-Büyükanıt görüşmesine ilişkin bilgi veren diplomatik ve askeri kaynaklar, Türkiye’nin terörle mücadelede son günlerde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken, bu sıkıntıların son bulması için ‘devletin zirvesi’nin en doğru çözümü bulma çabasında olduğunu belirttiler. Aynı kaynaklar, sıkıntının Kuzey Irak kaynaklı PKK varlığı olduğunu ve PKK’ya karşı gerek Irak hükümetinin gerekse uluslararası kamuoyunun Türkiye’ye yeterli desteği vermediğini dile getiriyor.

MGK’nın 20 Haziran’daki toplantısı sonrası yayımlanan bildiride, terörle mücadeleye karşı halkın desteğine dikkat çekilirken, demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde mücadelenin ‘kararlılıkla’ süreceğine vurgu yapılmıştı. Bildiride, Irak’a sınır ötesi operasyon konusunda herhangi bir ifadeye yer verilmemiş ancak terörle mücadele konusunda ‘halkla birlikte tüm önlemler’in alınacağı kaydedilmişti. ‘Halkla birlikte’ ifadesi de, Genelkurmay Başkanlığı’nın daha önce yaptığı yazılı açıklamada dikkat çekmiş, açıklamada Genelkurmay’ın “teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksi gösterilmesi” isteği yer almıştı.

Genelkurmay’ın bu açıklamasının ardından da Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede toplumsal mutabakatın şart olduğuna vurgu yapmış ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin bir platform oluşturması gerektiği görüşünü öne çıkarmıştı. Erdoğan’ın son olarak da Reuters haber ajansına verdiği demeçte sınır ötesi operasyonun masadaki seçeneklerden biri olduğunu söylemesi dikkat çekmişti. Aynı demecinde PKK'nın terör eylemlerine ‘daha fazla göz yumulamayacağını’ vurgulayan Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri ile alınacak önlemler konusundaki değerlendirmelerin sürdüğünü söylemişti. Erdoğan, talep edilmesi halinde de, PKK’ya karşı sınır ötesi operasyona hükümetin izin vereceğini dile getirmişti.

XS
SM
MD
LG