Erişilebilirlik

Bush, İsrail Başbakanı'yla Görüşecek


Başkan Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün Beyaz Saray’da biraraya gelerek, yeni Filistin hükümetinin kurulmasının ardından Orta Doğu barış görüşmelerini yeniden başlatma konusunu ele alacak.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, görüşmelerde Amerika’nın İsrail’e desteğinin vurgulanacağını ve uluslararası dörtlünün barış konusunda çizdiği ilkeler ışığında, iki devletli çözüme destek verileceğini söyledi.

Tony Snow, Başkan Bush’un Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı telefonla arayarak, kendisine destek sözü verdiğini açıkladı.

Amerika, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın kurduğu yeni hükümete yönelik ekonomik ve siyasi ambargoları kaldırdı.

Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, telefonla görüştüğü Filistin’in yeni başbakanı, Selam Feyyad’a Washington’un desteğini ilettiğini bildirdi.

Rice, telefonda Feyyad’ı tebrik ettiğini, Amerika’nın Filistin hükümetine yardımları ve bu hükümetle normal ilişkileri yeniden başlatacağını söyledi.

Yeni Filistin hükümeti Pazar günü resmen göreve başladı. Hamas’ın geçen hafta silahlı çatışmayla Gazze’de kontrolü ele geçirmesinin ardından Devlet Başkanı Abbas, Hamas ve El Fetih arasındaki birlik hükümetini feshetmiş, Hamas üyesi Başbakan İsmail Haniye’yi de görevden almıştı. El Fetih, Gazze’nin kontrolünü Hamas’a kaybetmekle birlikte Batı Şeria’daki denetimini sürdürüyor.

Washington’da gazetecilere açıklama yapan Rice, Bush yönetiminin Filistin hükümetine desteğini göstermek amacıyla, mali kısıtlamaların kaldırdığını açıkladı.

Rice, El Fetih liderliğindeki Filistin hükümetinin İsrail’le daha önce yapılan anlaşmaları tanıdığını, şiddeti de reddettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Rice, bu durumun gerek Amerikan halkı, gerekse mali kurumlarının Filistin hükümetiyle ekonomik ve ticari ilişkileri sürdürmesine olanak tanıdığını belirtti.

Condoleezza Rice, Filistin hükümetine önceden söz verilen 86 milyon Dolar’lık yardımı göndermek amacıyla Bush yönetiminin Kongre’yle çalışacağını kaydetti. Amerikan hükümeti ayrıca Filistinlilere yardım etmesi için Birleşmiş Milletler’e 40 milyon Dolar ek ödenek aktaracak. Bu paranın özellikle Gazze’de yaşayanlar için kullanılması amaçlanıyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı, Gazze’yi geçen hafta ele geçiren Hamas’ın bir terörist örgüt olduğunu savunuyor:

Rice, Hamas’ın faaliyetlerinin Filistinlileri bölmeyi hedeflediğini söyledi. Bakan, Amerika’nın tek bir Filistin ulusu ve devletinden yana olduğunu belirtti.

Beyaz Saray, Başkan Bush’un da Mahmud Abbas’ı telefonla aradığını ve kendisine Amerikan hükümetinin desteğini ilettiğini duyurdu.
XS
SM
MD
LG