Erişilebilirlik

'Kosova'yla İlgili Karar Ertelensin'


Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Kosova’nın nihai statüsüyle ilgili kararın ertelenmesini istedi.

Carla Del Ponte, Kosova’nın nihai statüsüyle ilgili kararın, iki ünlü Sırp savaş suçlusu yakalanıncaya kadar ertelenmesinden yana. Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karaziç ile Bosna Sırp güçlerinin komutanı General Ratko Miladiç’in 11 yıldır yakalanamamasının mahkemenin siciline leke sürdüğünü söyleyen Başsavcı, iki sanığın yargılanamamasının savaş kurbanları için çok ağır bir darbe olduğunu belirtti ve mahkemenin nüfuz ve itibarını zedelediğini söyledi.

1992 ile 1995 yılları arasındaki Bosna savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan bu iki Sırp liderin, yandaşları tarafından Sırbistan’da gizlendiği tahmin ediliyor. Carla Del Ponte, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmadan sonra Karaziç ile Miladiç’in yakalanması konusunda olumlu gelişmeler olduğunu, Sırp yetkilerinin işbirliğini artırdığını söyledi. Konunun çok hassas bir aşamada olduğunu vurgulayan Del Ponte, şu sırada Kosova’nın bağımsızlığıyla ilgili bir karar alınmasının bu sürece zarar verebileceğini savundu.

Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı, Kosova’yla ilgili kararın Sırpların işbirliğine son vermesine yolaçacağını, bunun da Karaziç ile Miladiç’in yakalanmasını önleyeceğini ileri sürdü.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Başsavcının isteğini dikkate alarak Kosova konusunda bir süre girişimde bulunmamaya karar verdiği bildiriliyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir diplomata göre Konsey en az 3 ay konuyu görüşmeyecek. BM özel temsilcisi Martti Ahtisaari Kosova’ya denetimli bağımsızlık verilmesini önermişti. Yetkililer, ek süre içinde Ahtisaari’nin önerisinin daha iyi incelenebileceğini de söylediler.

XS
SM
MD
LG