Erişilebilirlik

18 Haziran Amerikan Basınından Özetler


USA Today gazetesi Filistinliler arasındaki iç savaşın Amerika ve İsrail açısından bir tehdit oluşturduğu görüşünde. Hamas’ın denetimine geçen Gazze’nin bir terör yuvası olabileceği uyarısında bulunan gazete, İsrail ile Amerika’nın El Fetih’e verdiği açık desteğin Hamas’ı güçlendirebileceği görüşünü savunuyor:

“Asıl yapılması gereken şey, Hamas’ın siyasi önderliğini, militanları üzerinde denetim kurmaya ve hem el Fetih hem de İsrail’le müzakerelere başlamaya zorlamaktır. Bunun için de inandırıcı bir arabulucu gerekiyor. Bu, Suudi Arabistan veya Mısır olabilir. Bir İsrail-Filistin uzlaşmasının genel hatları herkes tarafından biliniyor. Ancak, Filistinlilerin kendilerinin fiilen iki ayrı devlete bölündüğü bir dönemde, iki devletli bir çözüm çok daha zor görünüyor.”

Christian Science Monitor Filistin’deki bölünmüşlüğün çözümünde Filistinlilerin kendileri kadar, başta Amerika ve İran olmak üzere, ilgili bütün ülkelerin tavrının da belirleyici olacağını vurguluyor. Gazete, Hamas’ın Gazze’de sıkıştırılarak boğulmaya çalışılması durumunda, bölgedeki şiddet eylemlerinin artabileceğini de ifade ediyor.

“Gazze’nin ekonomik ablukaya alınması, sadece Hamas’ın İsrail hedeflerine daha fazla roket atmasına yol açar. Hamas, böylece İsrail’in Gazze’ye girmesini sağlayarak Ortadoğu’nun desteğini arkasına almaya çalışacaktır. Bu alışılmış tuzağa düşülmemesi gerekir. İsrail, sadece Batı Şeria’dan oluşan ve ekonomik destekle beslenen bir Filistin devleti oluşturmak amacıyla Mahmut Abbas’la bir anlaşmaya da gidebilir. Ancak, böyle bir durumda Abbas, bütün Filistinlileri temsil ettiğini söyleyemez. Filistin’in daha fazla bölünmemesi, hem Arap liderlerin hem de İsrail’in işine gelir. Bu nedenle birlikte hareket ederek tarafları bir araya getirmelidirler.”

Washington Post Amerika’nın yabancı petrole bağımlılığını azaltmak için kömürün sıvılaştırılarak yakıt olarak kullanılması önerisini eleştiriyor. Bu yöntemin hem çok pahalı, hem verimsiz olduğunu belirten gazete, kömürün sıvılaştırılması işleminin küresel ısınmayı da artıracağı tezini savunuyor:

“Senato gündemindeki enerji yasa tasarısı, sıvılaştırılmış kömürün Amerika’nın ithal petrole bağımlılığını ortadan kaldıracak bir çözüm gibi sunuluyor. Amerika’nın 200 ila 450 yıllık bir kömür rezervine sahip olduğu düşünüldüğünde, bu anlaşılabilir bir şey. Ancak henüz cevaplanmamış sorular ve çevre kirliliğine ilişkin kaygılar, bu enerjinin maliyetinin çok daha yüksek olabileceği kaygısına yol açıyor.”

New York Times G-8 zirvesinde AIDS, tüberküloz ve sıtmayla mücadele için 60 milyar dolar kaynak ayrılmasının kararlaştırıldığını hatırlatıyor. Gazete, rakamın büyüklüğüne rağmen, bu paranın önümüzdeki beş yıllık sürede sadece AIDS’le mücadeleye bile yetmeyeceğini kaydediyor ve Amerika’yı daha fazla katkıda bulunmaya çağırıyor:

“Toplam bağışların yarısını karşılayan Amerika, yıllardır AIDS’le mücadeleye en fazla kaynak sağlayan ülke durumunda. Ama ulusal ekonomisinin büyüklüğüyle kıyaslandığında, Amerika beşinci sırada yer alıyor. Kongre, bu yıl 2008 mali yılı ödeneklerini görüşürken, bu üç hastalıkla mücadele için sağlık uzmanlarının istediği 1 milyar 300 milyon doların hepsini onaylamalıdır. Yönetimin önerdiği 300 milyon dolarla veya Temsilciler Meclisi Tahsisat Komitesinin kabul ettiği 850 milyon dolarla yetinmemelidir. Kongre, 2010 yılında herkesin AIDS tedavisi görebilmesi hedefine ulaşılması açısından hem Amerika’ya hem de bütün dünyaya örnek olacak bir adım atmalıdır.”

XS
SM
MD
LG