Erişilebilirlik

AB Uzlaşı Arıyor


Avrupa Birliği kurumsal geleceği açısından oldukça önemli bir haftaya start verdi. Lüksemburg’da bir araya gelen Avrupa birliği dışışileri bakanları 21-22 Haziran’da Brüksel’de gerçekleştirilecek olan zirve için ısınma turları attılar.

Birlik üyesi ülkeler arasında, genişlemiş Avrupa Birliği’nin işleyişini belirleyecek olan anayasal antlaşma konusundaki görüş ayrılıkları görüşmelerde ilerleme sağlanmasını engelledi.

Lüksemburg’daki Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi’nin öne çıkan konusunu ise Filistin’deki son gelişmeler oluşturdu. AB bakanları Hamas’ın hükümete gelmesiyle durdurdukları doğrudan yardıma yeniden başlama kararı aldılar. Toplantıya katılan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’ye de Filistin yönetimine ait olan ancak Hamas hükümetine tepki olarak alıkonulan 800 milyon dolar tutarındaki birikmiş gümrük gelirlerinin aktarılması telkini yapıldı. Livni de bu çağrıya kayıtsız kalmayarak ödemenin yapılacağı mesajını verdi.

Fransa’da ve Hollanda’da düzenlenen referandumlarda Avrupa Anayasası’na “hayır” denilmesi nedeniyle kurumasl alanda sorun yaşayan Avrupa Birliği, Dönem Başkanı Almanya’nın liderliğinde soruna çözüm arıyor. Ancak bazı ülkelerden gelen yoğun muhalefet Almanya’nın da elini kolunu bağlamış durumda. Berlin, Perşembe ve Cuma günü sonuç alınmasını sağlayacak bir strateji arayışını sürdürüyor.

Dışişleri bakanları toplantısında kördüğümün çözülememesinde Polonya’nın sert itirazları önemli rol oynadı. Polonya, Nice Antlaşması’nda elde ettiği avantajları kaybetmeme çabası içinde. Bu çerçevede de karar mekanizmasındaki ağırlıkların değiştirilmesine karşı çıkıyor. Polonya’nın zorlu bir müzakereci olduğunu ve haklarını sonuna kadar korumaktan kaçınmayacağını bilen Avrupa Birliği ülkeleri ise Varşova’yı ikna edebilmek için yoğun çaba harcıyorlar. Tabii Polonya, Fransa’nın da desteğiyle Almanya’nın gündeme getirdiği önerilere itiraz eden tek ülke değil.

İngiltere Başbakanı olarak son Avrupa Birliği zirvesine katılmaya hazırlanan Tony Blair de kırmızı çizgilerini belirlemiş durumda. İtirazlarını dört ana noktada toplayan Blair, kırmızı çizgilerin aşılmasına izin vermeyeceklerinin altını net bir şekilde çizdi.

Almanya’nın zirveden olumlu sonuç alması Dönem Başkanlığı sürecini önemli bir zaferle kapatmasına da olanak verecek. Ancak şu aşamada eldeki tüm veriler 21-22 Haziran zirvesinin uzun, gergin ve zorlu geçeceğini gösteriyor.

XS
SM
MD
LG