Erişilebilirlik

Terörle Mücadelede Görüş Ayrılığı


22 Temmuz’da yapılacak seçimlere kilitlenen Türkiye’de, siyasi partiler arasındaki yarışa, terörle mücadele konusunda yaşanan ayrılıklar damgasını vuruyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede önceliğin sınır ötesine değil de içeriye verilmesini isterken, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden gelen sert eleştirilerin hedefi oldu. Kuzey Irak’taki PKK ile mücadelede ortak strateji belirlemek üzere Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yi Ankara’ya davet eden Erdoğan, seçim öncesinde Kuzey Irak’a askeri operasyonu önlemek için yoğun çaba harcıyor.

Ankara’da seçim havasının niteliğini, son günlerde artan terör olayları belirledi. Genelkurmay Başkanlığı’nın terör olaylarını bitirmek için Kuzey Irak’a askeri operasyonu gerek gören açıklamalarından sonra asker cenazelerindeki protestolarla da dikkatlerin üzerine çevrildiği hükümet, operasyonu dışlayan bir mücadele stratejisi ile terörü gündemden düşürme arayışına girdi.

Hükümet, bu kapsamda ilk olarak üst düzey sivil ve askeri yetkililerin katılımıyla terör zirvesi düzenleyip, teröre karşı her türlü önlemin alınacağını kamuoyuna duyurdu sonra da Irak yönetimi ile diyalog kurdu. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yi Ankara’ya davet eden Başbakan Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı mücadelede Irak merkezi hükümeti ile yeni bir strateji belirlemek istiyor. Davete, Irak hükümetinin olumlu yaklaştığını ve Bağdat’taki güvenlik sorununun aşıldığında Maliki’nin Ankara’ya gelmesinin mümkün olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, Ankara’nın PKK sorununun çözümünde diplomatik kanalları canlı tutmaya kararlı olduğunu belirtiyor.

Ancak terörle mücadele konusunda muhalefetle yıldızı bir türlü barışmayan Başbakan Erdoğan, mücadelenin sınır ötesinde değil de içerde yapılması gerektiğini söyleyince de muhalefetin hücumuna uğradı. CHP lideri Deniz Baykal, Erdoğan’ın Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani ile aynı söylemi kullandığını belirtirken, Erdoğan CHP’nin ‘seçkinciler partisi’ olduğunu öne sürdü. MHP lideri Devlet Bahçeli ise Başbakan Erdoğan’ı terörle mücadelede gelinen kötü noktanın ‘baş mimarı’ olmakla suçlamayı sürdürüyor.
XS
SM
MD
LG