Erişilebilirlik

Dünya Bankası'nda Reform


Amerikan Enterprise Enstitüsü tarafindan düzenlenen bir toplantıda Dünya Bankası’nda reform konusu tartışıldı. Uzmanlar, Dünya Bankasının yolsuzlukla mücadele hedefinin çok gerisinde kaldığı eleştirisinde bulundu.

Amerikan Enterprise Enstitüsü’nün düzenlediği forumda Paul Wolfowitz’in istifasına yol açan skandalla çalkalanan ve dünyanın en büyük kalkındırma kuruluşu olan Dünya Bankası’nın geleceği tartışıldı.

Foruma katılan uzmanlar “60 yıl önce kurulan ve 180 üyesi bulunan Dünya Bankası’na hala ihtiyaç var mı? “ sorusu üzerinde durdu.

Biri hariç bütün uzmanlar Dünya Bankası’na hala ihtiyaç duyulduğu ancak bazı değişiklikler yapılmasının şart olduğu görüşünde birleşti. Amerikan Enterprise Enstitüsü’ndeki foruma katılan Dünya Bankası eski çalışanı ve New York Üniversitesi öğretim üyesi William Easterly bankanın foksiyonunu yapamaz hale geldigini, hedefleri ve alınan sonuçlar arasinda çelişki bulunduğunu ileri sürdü.

Easterly örnek olarak Banka’nın yıllardır süren yolsuzlukla mücadele hedefini gösterdi: “Yolsuzluğun yoğun olduğu ülkelere Dünya Bankası’ndan yapılan yardım payı son yıllarda iyice arttı. Dünya Bankası bütün prensiplerine rağmen yolsuzlukla mücadelede kötüye gidiyor.”

Bağımsız gözlemcilere göre Dünya Bankası’ndan yardım alan 44 ülke yolsuzlukta başı çekiyor. Dünya Bankası’nın Asya’daki operasyonlarından sorumlu eski yöneticilerinden Dennis DeTray Banka’nın çok fazla işle uğraştığını ve gereksiz büyüklükte olduğunu söylüyor: “Banka gereksiz derecede büyük. İşlerin yürümesi için mevcut personelin yüzde 40’ı yeterli. Ancak kurum büyüklüğünü korudukça, kadrosunu calıştırmanın yolları da bulunacaktır.”

Dünya Bankası’nda 10 binden fazla görevli çalışıyor. Cumhuriyetçi Parti milletvekili ve Dünya Bankası eski çalışanlarından Mark Kirk, Banka’nın güçlü bir kurum olduğunu ve faaliyetlerini şeffaflaştırması gerektiğini söyledi: "Batı’nın uzun vadeli dış politika çıkarları söz konusu olduğunda Dünya Bankası Yönetim Kurulu’nda alınan kararlar ve görüşülen konular Amerikan Temsilciler Meclisi ya da Beyaz Saray’da alınan kararlardan daha önemlidir."

Amerikan Enterprise Enstitüsü uzmanlarından Adam Lerrick ise Dünya Bankası’nın ekonomik kalkınmayla uyuşmaz hale geldiğini belirterek özel sektörün yoksul ülkelere katkısının Dünya Bankası’ndan daha fazla olduğunu iddia etti. Lerrick, Dünya Bankası Başkanı Wolfowitz’in istifasının da banka personelinin baskıları sonucu gerçekleştiğine değindi: “Banka’da şu anda moral çok yüksek. Banka çalışanları Wolfowitz’in istifasıyla büyük zafer kazandı. Personel kurum üzerinde mutlak kontrol sahibi.”

Paul Wolfowitz kız arkadaşının maaşına yaptığı aşırı yüksek zamla ilgili skandal yüzünden banka personelinin baskısıyla Dünya Bankası başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı. Başkan Bush Wolfowitz’in yerine eski Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Robert Zoellick’i aday gösterdi. Dünya Bankası baskanlığı geleneksel olarak Amerikalı yetkililere verilirken, kardeş kurum olan Uluslararası Para Fonu başkanlığıysa Avrupalı yetkililer tarafindan dolduruluyor.

XS
SM
MD
LG