Erişilebilirlik

15 Haziran Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe Türkiye’nin Kuzey Irak’a muhtemel bir müdahalesinin hem Türkiye’ye zarar vereceğini hem de Irak’taki durumun daha da karmaşıklaşmasına neden olacağını savunuyor. Gazete, Türk generallerinin Kuzey Irak’a bir operasyonun gerekli olduğuna yönelik açıklamalarının seçimden önce hükümeti zor duruma soktuğunu da vurguluyor.

"Dışişleri bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, Irak’a girmemesi konusunda uygun bir biçimde Türkiye’yi uyardı. Amerika’nın Irak hükümeti içindeki müttefiklerine ve Iraklı Kürt liderlere de benzer bir sağduyu çağrısı yapılmalıdır. Ne kadar zor olsa da Iraklı Kürtler, PKK’nın barış ve refah içinde yaşayan Kuzey Irak’ı Türkiye’ye yönelik saldırılarında bir üs olarak kullanmasını önlemelidir. Türkiye’deki Kürtler için en doğru yol, bütün kültürel ve sivil haklarına Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek için yapacağı düzenlemeler çerçevesinde ulaşmaktır."

USA Today ise Başbakan Erdoğan’ın danışmanlarından Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Egemen Bağış’la yapılan bir röportaja yer veriyor. AKP’nin şeriat getirmek gibi bir amacı olmadığını belirten Bağış, Abdullah Gül’ün de hala AKP’nin cumhurbaşkanı adayı olduğunu söylüyor. Bağış, Kuzey Irak’a operasyonla ilgili bir soruya ise şu cevabı veriyor:

"Başbakan Erdoğan’ın da söylediği gibi, öncelikli olarak Türkiye sınırları içindeki PKK’lıları temizlememiz gerekiyor. Ancak yaklaşık dört bin PKK’lının da Kuzey Irak’ta olduğunu biliyoruz. Eğer Türkiye PKK sorununu çözmek için Irak’a girilmesi gerektiğini düşünürse bu konuda bir dakika bile tereddüt etmeyiz ve hiç kimseden izin beklemeyiz. Sizin için El Kaide ne ise, bizim için de PKK odur."

New York Times, Hamas’la El Fetih arasındaki çatışmaların ardından Hamas’ın Gazze’de denetimi ele geçirmesini hem Filistin halkının hem de İsrail ve Amerikan politikalarının yenilgisi olarak yorumluyor. Gazete, Amerika ile İsrail’i, El Fetih üyesi olan Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas’ı Hamas’a karşı güçlendirmek için gerekli önlemleri almaya çağırıyor.

"Elbette ki Hamas politikalarını değiştirinceye veya iktidardan gidinceye kadar nihai bir barış anlaşması sağlanamaz. Ancak, Filistin devletini görüşmelerden dışlamak sadece Hamas’ın güçlenmesine yarar. Mahmut Abbas’a yardım etmek, 17 ay öncesine hatta 17 gün öncesine göre çok daha riskli görünüyor. Ancak bu yapılmazsa, bu hafta Gazze’de yaşananların daha büyük bir stratejik öneme sahip olan Batı Şeria’da tekrarlanması ihtimali de artacaktır."

Los Angeles Times Irak, Lübnan ve Filistin’de yapılan seçimlerin iç çatışmaları önlemeye yetmediği tespitinde bulunuyor ancak bundan dolayı demokrasinin suçlanamayacağını vurguluyor. Gazete, Washington’un da sandıktan Amerikan karşıtı yönetimler bile çıksa seçim sonuçlarına saygılı olmaya çağırıyor.

"Amerika, sabırlı davranmalıdır. Amerikan dış politikasında bazen kötü sonuçlar alınması kaçınılmazdır. Ayrıca, Amerika sadece seçimle işbaşına gelmiş olmanın bir hükümeti meşru kılmaya yetmediğini vurgulamalıdır. Medeni ülkeler, birbirlerini hukukun üstünlüğü, siyasi çoğulculuk, azınlık hakları, bağımsız yargı, ifade ve basın özgürlüğü ve uluslararası sınırlara saygı gibi kriterlerle değerlendiriyor. Bush yönetimi, söyleminde bir düzenlemeye gitmeli ve daha gerçekçi beklentileri teşvik etmelidir ama bu demokratik ilkelerimizden geri adım atmak anlamına gelmemelidir."

XS
SM
MD
LG