Erişilebilirlik

'Koalisyon Çıkmayacak'


Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) üç milletvekili Washington’da temaslarda bulundu. Milletvekilleri, Ulusal Demokrasi Enstitüsü ve Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen toplantıya katıldılar.

Partilerinin yüzde 40 – 42 oranında oy alacağı tahmininde bulunan milletvekilleri, tek başlarına iktidar olacaklarını öne sürdüler.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden üç milletvekili: İstanbul’dan Egemen Bağış; Ankara’dan Reha Denemeç ve Antalya’dan Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDI) ve Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) tarafından düzenlenen toplantıda, seçimlerle ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Parti tarafından yapılan anketlere göre seçim tahminlerini anlatan Ankara Milletvekili Reha Denemeç, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Temmuz’daki seçimlerde yüzde 40 – 42 oranında oy alacağını savundu.

Yüzde 40 civarında oy alacaklarını söyleyen Denemeç, sandalye sayısının barajı kaç partinin aşacağına bağlı olduğunu belirtti.

Reha Denemeç, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve DTP’li bağımsız adayların Meclise girmesinin kesin olduğunu; ancak diğer partilerin Kasım 2002 seçimlerindeki durumda olduklarını belirtti. “Barajı belki bir parti daha aşar” diyen Denemeç, diğer partilerin sınırda olduklarını söyledi. Denemeç seçim tarihi yaklaştıkça daha sağlıklı tahmin yapılabileceğini bildirdi.

DTP kökenli bağımsızlardan 20 - 30 milletvekili çıkabileceğini söyleyen Denemeç, bu durumda, iki partili mecliste Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 360 – 370; üç partili mecliste 330 civarında milletvekili çıkarmayı beklediklerini söyledi.

Reha Denemeç, “En az 300 milletvekili; yani koalisyon hükümeti olmayacak; üç parti de olsa, dört parti de olsa...” dedi. Denemeç Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin genel seçimlerden sonra; muhtemelen Ağustos ayında yapılacağını belirtti. Denemeç, Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda, üçte iki çoğunluğu sağlayamazlarsa, uzlaşmaya gideceklerini söyledi.

Toplantıda konuşan İstanbul milletvekili Egemen Bağış, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gizli bir gündemi olduğunu iddia edenleri sert bir şekilde eleştirdi. Bağış beş yıldır iktidarda olduklarını, icraatlarını herkesin gördüğünü, buna rağmen gizli gündemleri olduğunu söyleyenleri anlayamadığını kaydetti. Bağış, darbe söylentileri konusunda, “bunlar eski, karanlık günlerde kaldı” dedi.

Toplantıyı düzenleyenlerden Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi, Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza, Türkiye’de yaşanan laiklik tartışması konusunda, zor bir dönemece girildiğini, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 40 civarında oy almasının Türkiye’de gerginliği daha da arttıracağını düşündüğünü söyledi.

XS
SM
MD
LG